ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, Avrupalı banka yöneticilerine seslenerek, Rusya'nın yaptırımları ihlal etmesini engellemek için çabalarını artırmalarını istedi.

Yellen, yaptırımları en endişe verici şekilde ihlal eden ülkelerin Çin, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Türkiye olduğunu belirtti ancak Avrupa'yı da izlediklerini ifade etti.

Avrupa'ya Ciddi Uyarı

Yellen, bankacılarla yaptığı toplantıda, geçtiğimiz Aralık ayında uygulamaya konan ikincil yaptırım yetkisinin, Rusya'nın Ukrayna'daki savaş için gerekli malları tedarik etme çabalarını zora soktuğunu ancak daha fazla çaba gerektiğini vurguladı. "Buradaki tüm kurumlara uyum önlemlerini artırmaya ve Rusya'nın yaptırımlardan kaçma girişimlerine daha fazla dikkat gösterme çağrısı yapıyorum" dedi. Ayrıca, küresel yaptırımlara uyum politikalarının yurtdışındaki şubeler ve iştirakler tarafından sıkı şekilde uygulanmasını talep etti.

Raiffeisen Bank Örneği

Yellen'ın alışılmadık derecede doğrudan uyarılarda bulunduğu açıklamaları, ABD Hazinesi'nin, Rusya'daki en büyük Batılı banka olan Avusturyalı Raiffeisen Bank'a yönelik baskısını izledi. Raiffeisen Bank International (RBI), yoğun ABD baskısının ardından Rus iş adamı Oleg Deripaska'ya bağlı 1,5 milyar euroluk hisse teklifini geri çekmişti. ABD Hazine Müsteşar Yardımcısı Wally Adeyemo, 6 Mayıs'ta RBI'ye bir mektup göndererek bankanın Rusya'daki varlığı ve anlaşmasıyla ilgili endişelerini dile getirmişti.

Türkiye Endişe Verici Ülkeler Arasında

Yellen, Rusya'nın yaptırımlardan kaçınma faaliyetlerinin en çok Çin, Birleşik Arap Emirlikleri ve Türkiye üzerinden gerçekleştiğini belirtti. Ayrıca, Hazine'nin "Orta Asya'dan Kafkasya'ya ve Avrupa genelinde görüldüğü her yerde yaptırımlardan kaçınmayı engellemeye çalıştığını" da ekledi.

Geçtiğimiz Aralık ayında uygulamaya konulan ikincil yaptırımların, Rusya'nın Ukrayna'daki savaş için ihtiyaç duyduğu malları tedarik etme çabalarını boşa çıkardığını ifade etti ancak daha fazla çalışmaya ihtiyaç olduğunu vurguladı.

Editör: Merve Öney