Asya borsaları Çarşamba günü yükseldi. ABD istihdam piyasasındaki yumuşama, Fed'in Eylül ayında faiz indirimi yapacağı beklentilerini güçlendirirken dolar sakin kaldı. Ancak, ABD ekonomisinin soğuyacağına dair endişeler risk iştahını sınırladı.

Hindistan Piyasaları Düşüşte

Asya'da hisse senetlerinin düşmesi ve Hindistan'da rupinin değer kaybetmesi, piyasanın Başbakan Narendra Modi için beklenenden daha zayıf bir zafer marjı gösteren oylama sonuçlarına nasıl tepki vereceğine dair odaklanmayı artırdı. MSCI'nin Japonya dışındaki Asya-Pasifik hisselerini kapsayan endeksi %0,24 yükselirken, Nikkei %1 düştü. Çin hisse senetleri ise karışık bir seyir izledi; Hang Seng endeksi %1 artış gösterdi.

Çin Ekonomisi ve ABD İstihdam Verileri

Çin'de hizmet sektörü Mayıs ayında son 10 ayın en hızlı temposuyla hızlandı. ABD'de iş açılışları ise Nisan ayında beklenenden fazla düşerek üç yılın en düşük seviyesine geriledi. Bu veriler, Fed'in bu yıl faiz indirimi yapacağı yönündeki beklentileri güçlendirdi.

Dolar ve Tahvil Getirileri

Dolar endeksi, Salı günü neredeyse iki ayın en düşük seviyesi olan 103,99'a dokunduktan sonra 104,14 seviyesinde sabit kaldı. Gösterge 10 yıllık tahvil getirileri ise %4,3376 seviyesindeydi.

Modi'nin Zaferi ve Hindistan Piyasaları

Modi'nin Bharatiya Janata Partisi, on yıl içinde ilk kez parlamentodaki çoğunluğunu kaybetti. Bu durum, Modi hükümetinin yatırım odaklı büyüme politikaları üzerinde belirsizlikleri artırdı. PineBridge Investments'ın Hindistan hisse senetleri başkanı Huzaifa Husain, bu belirsizliğin piyasa duyarlılığını etkileyebileceğini belirtti.

Petrol Fiyatlarında Düşüş

Petrol fiyatları, ABD ham petrol ve yakıt stoklarında artış olduğu yönündeki endüstri raporunun ardından taleple ilgili endişeler nedeniyle Asya'da önceki seansa göre hafif düşüş gösterdi. Brent ham petrol %0,1 düşüşle varil başına 77,47 dolara, ABD Batı Teksas Orta ham petrol ise %0,12 düşüşle varil başına 73,16 dolara geriledi.

Editör: Halit Alptekin