Teksas Borsası, BlackRock ve Citadel Securities gibi büyük yatırımcıların desteğiyle New York Borsası ve Nasdaq Inc.'e alternatif olmayı hedefliyor. Teksas Borsası'nın CEO'su James Lee, LinkedIn'de yaptığı paylaşımda borsanın 120 milyon dolar topladığını ve ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu'na (SEC) kayıt belgelerini sunmayı planladıklarını açıkladı.

NYSE ve Nasdaq'a Alternatif Geliyor

James Lee, Wall Street Journal'a yaptığı açıklamada, Teksas Borsası'nın (TXSE) NYSE ve Nasdaq'taki artan uyum maliyetlerinden kurtulmak isteyen şirketleri hedefleyeceğini belirtti. TXSE, tamamen elektronik ortamda faaliyet gösterecek ve merkezi Dallas'ta olacak.

Küresel Şirketler İçin Yeni Bir Merkez

Teksas Borsası'nın web sitesinde yer alan bilgilere göre, borsa ABD'li ve küresel şirketlerin ABD sermaye piyasalarına erişimini sağlamayı amaçlıyor. Ayrıca, halka açık şirketler ve borsada işlem gören ürünler için bir ticaret ve listeleme platformu sunacak.

Büyük Yatırımcıların Katkısı

Bir Citadel sözcüsü, şirketin bu projede yatırımcı olduğunu doğruladı. BlackRock ise yorum yapmayı reddetti. Lee, TXSE'nin ilk işlemlerini 2025 yılında gerçekleştirmeyi ve 2026 yılında ilk listelemeye ev sahipliği yapmayı hedeflediğini belirtti.

Editör: Halit Alptekin