A1 Capital Yatırım'ın hazırladığı günlük bülten, küresel piyasalarda önemli gelişmeleri ele aldı. ABD Hazine Bakanı Janet Yellen'ın G20 toplantısı öncesi düzenlediği basın toplantısında vurguladığı, ABD ekonomisinin güçlü büyümesi, 2023 yılında beklenenden daha iyi bir küresel büyüme sağlamış gibi görünüyor. Yellen, bu büyümenin "temel itici gücü" olduğuna işaret ederken, IMF ve diğer global kurumsal şirketlerin geniş tabanlı bir yavaşlama öngörmesine rağmen, bu beklentinin gerçekleşmediğini belirtti. Yellen, piyasaların 2023'den 2024'e kadar geçen süreçte karşılaştığı üç ana zorluğu; yüksek belirsizlik, volatilite ve hızlı pozisyon değişiklikleri olarak sıraladı.

G20 Ekonomileri ve Global Büyüme

G20 Ekonomileri Grubu'nun şu anki başkanı Brezilya'nın da aralarında bulunduğu birçok ekonominin küresel büyümeye katkıda bulunduğuna değinen Yellen, diğer ekonomilerin ise hâlâ zorluklarla karşı karşıya olduğunu belirtti. IMF sözcüsünün geçen hafta gazetecilere yaptığı açıklamada, Japon ve Britanya ekonomilerinin her ikisinin de resesyona girdiği bilgisini yeni küresel tahminlerde dikkate alacaklarını ifade etmesi, küresel ekonomik dengeler üzerinde önemli etkiler yaratıyor.

Asya Piyasaları ve Enflasyon

Japonya'da tüketici fiyatlarındaki yıllık artış oranı Ocak ayında %2.2'ye gerileyerek, Japonya Merkez Bankası'nın %2'lik enflasyon hedefini aşmaya devam ediyor. Asya piyasaları, Avrupa ve ABD'de açıklanacak olan enflasyon verileri öncesinde yatırımcıların bekleme moduna geçmesiyle yükselişe geçmiş durumda.

Avrupa Birliği ve ECB'nin Enflasyonla Mücadelesi

Avrupa Birliği'nde çekirdek enflasyon göstergesi, 2022'nin başından bu yana en düşük seviye olan %2.9'a geriledi. Avrupa Merkez Bankası'nın (ECB) politikasında gevşeme sinyalleri vermesi ve Haziran ayındaki ilk faiz indirimine yaklaşıldığı gözlemleniyor. ECB Başkanı Christine Lagarde ve Yunanistan Merkez Bankası Başkanı Yannis Stournaras'ın dünkü açıklamaları, faiz indirimlerine yönelik beklentileri artırıyor. Stournaras, enflasyonun yavaşlaması ve ücret verilerinin destekleyici olması durumunda, ilk faiz indiriminin yılın ilk yarısında gerçekleşebileceğini belirtti.

Asya-Pasifik Borsaları ve Döviz Kurları

MSCI Asya-Pasifik dışı hisseler endeksi, yedi aylık zirvenin altında seyrediyor. Japon Yeni'nin dolar karşısındaki değeri, Nikkei endeksinin %0.4 yükselerek yeni bir rekora ulaşmasına katkı sağlıyor. S&P 500 ve Nasdaq vadeli işlemleri ise %0.1'lik bir gerileme gösteriyor.

ABD Hazine Tahvilleri ve Kripto Para Piyasası

Faiz oranlarındaki dalgalanmalar, ABD Hazine tahvillerini etkilemeye devam ediyor. Euro, 1,0848 dolar seviyesinde istikrarını korurken, Bitcoin, MicroStrategy'nin yatırımlarına eklenmesi haberinin ardından sert bir yükselişle 54.777 dolara ulaştı. Altın ons fiyatı 2.032 dolarda sabit kalırken, Brent ham petrol vadeli işlemleri %0.2 artışla varil başına 82,69 dolara yükseldi.

Editör: Halit Alptekin