Çin hisse senetleri bugün dikkat çekici bir yükselişe tanık oldu. Özellikle, ABD'deki yapay zeka sektöründeki canlanmanın etkisiyle, yapay zeka firmalarının hisseleri öne çıktı. Çin'in önde gelen CSI 300 Endeksi öğle tatilinde %0,4 oranında, Şanghay Bileşik Endeksi ise %0,5 oranında artış kaydetti. Bu yükselişte, yapay zeka şirketleri büyük bir rol oynadı ve .CSI930713 endeksi %3,3 artış gösterdi.

Hong Kong Hisselerindeki Dalgalanmalar

Diğer taraftan, Hong Kong hisseleri karışık bir seyir izledi. Yatırımcılar, Pekin'in yaklaşan parlamento toplantısından çıkacak politika sinyallerini beklerken, Hang Seng Endeksi %0,4 kayıp yaşadı. Buna karşın, Hang Seng Çin İşletmeleri Endeksi %0,1 artış gösterdi. Hong Kong'da teknoloji devlerinin hisseleri %1 yükselirken, anakaradaki emlak geliştiricileri %2 kayıp yaşadı.

Asya Borsalarında Japon Enflasyonun Etkisi

Asya piyasalarının genel performansı, Japonya'da enflasyonun beklenenden yüksek çıkmasıyla etkilendi. Avrupa ve ABD'de açıklanacak olan fiyat verileri öncesinde yatırımcılar tedbirli bir tutum sergiledi. Bu durum, Asya borsalarında zorlanan bir yükselişe yol açtı.

Sektörel Performans: Haberleşme ve Otomobil Sektörleri

Haberleşme ekipmanı ve otomobil sektörü hisseleri sırasıyla %4 ve %3,1 oranında artış gösterdi. Ancak, bankacılık ve altyapı inşaat sektörleri her biri %2,5'ten fazla değer kaybetti.

CSI 300 Endeksi'nin Toparlanması ve Piyasa Beklentileri

CSI 300 Endeksi, ekonomik büyümeyi teşvik etmek ve piyasa güvenini artırmak için alınan önlemler sayesinde bu ayın başındaki son düşük seviyesinden %11,5 toparlandı. Ulusal Halk Kongresi'nin 5 Mart'ta başlayacak yıllık toplantısına yönelik piyasa katılımcılarının beklentileri de yüksek.

Goldman Sachs'ın Gözlemlediği Temel Konular

Goldman Sachs tarafından yapılan bir açıklamada, izlenecek temel konular arasında hükümetin emlak sektörü için planladığı "yeni model", yerel yönetim finansmanı, mali reformlar ve tüketimi destekleyecek diğer talep yönlü teşviklerin yer aldığı belirtildi. Bu faktörler, Asya piyasalarının geleceği için belirleyici olacak.

Editör: Halit Alptekin