Borsa İstanbul Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası'nda (VİOP), şubat vadeli BIST 30 endeksine dayalı kontrat, haftanın ilk işlem gününe yüzde 0,1'lik bir yükselişle 10.059,00 puandan başladı. Endeks kontratı, açılış seansında önceki normal seans kapanışının yüzde 0,1 üzerinde işlem gördü. Cuma günü alıcılı bir seyir izleyen endeks kontratı, normal seansı yüzde 0,4 artışla 10.048,75 puandan tamamladı ve akşam seansında 10.070,25 puana çıkarak yükselişini sürdürdü.

Küresel Piyasalardaki Gelişmeler ve Türkiye Ekonomisi

Analistler, küresel pay piyasalarında geçen hafta Nvidia'nın beklentileri aşan kar açıklaması sonrası artan risk iştahının yerini daha temkinli bir seyre bıraktığını belirtiyor. Bu hafta ABD'de ve Türkiye'de yayınlanacak büyüme verileri, yatırımcıların odağına yerleşti. Ayrıca, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in açıklamalarına göre, Türkiye'nin Mali Eylem Görev Gücü'nün (FATF) gri listesinden çıkışı sürecinde son aşamaya gelindiği ve haziran ayındaki Genel Kurul toplantısında bu kararın kaldırılmasının beklendiği ifade edildi.

Türkiye'nin Kredi Risk Primi ve Ekonomik Beklentiler

Türkiye'nin 5 yıllık kredi risk primi (CDS) 284 baz puana inerek düşüş eğilimini sürdürdü. Ekonomistlerin beklentilerine göre, Gayri Safi Yurt İçi Hasıla'nın (GSYH) geçen yılın dördüncü çeyreğinde yüzde 3,97 artış gösterdiği tahmin ediliyor. 2023 ve 2024 yılları için büyüme beklentileri sırasıyla ortalama yüzde 4,40 ve yüzde 3,44 olarak belirlendi.

Teknik Analiz ve Veri Takvimi

Analistler, teknik açıdan endeks kontratında 10.100 ve 10.200 seviyelerinin direnç, 10.000 ve 9.900 puanın ise destek olarak ön plana çıktığını kaydetti. Yurt içinde bugün veri gündeminin sakin olduğu, yurt dışında ise ABD'de yeni konut satışları ve Dallas Fed imalat sanayi endeksi verilerinin takip edileceği belirtildi.

Editör: Halit Alptekin