Borsa İstanbul, piyasa incelemeleri sonucunda Petrokent Turizm (#PKENT.E), Ufuk Yatırım (#UFUK.E) ve Yonga Mobilya (#YONGA.E) hisseleri hakkında önleyici tedbirler almaya karar verdi. Bu karar, Kamuyu Aydınlatma Platformu'na (KAP) yapılan bir açıklamayla duyuruldu. Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) kapsamında, belirtilen hisselerde farklı türde tedbirler uygulanacak.

Petrokent Turizm ve Ufuk Yatırım'da Tedbir Uygulamaları

Petrokent Turizm'in payları, 27 Şubat 2024'ten 26 Mart 2024'e kadar kredili işlemlere konu edilemeyecek. Bu süre zarfında, yatırımcılar bu hisseleri kredi kullanarak alım yapamayacak. Ufuk Yatırım payları ise aynı tarihler arasında tek fiyat işlem yöntemi ile işlem görecek, bu da fiyat dalgalanmalarının sınırlı tutulmasını sağlayacak.

Yonga Mobilya'da Emir Paketi Tedbiri

Yonga Mobilya hisseleri, yine 27 Şubat'tan 26 Mart'a kadar emir paketi tedbiri ile işlem görecek. Bu tedbir, piyasa emri ve piyasadan limite emir girişlerinin kısıtlanmasını, emir iptalinin ve emir miktar azaltımının yanı sıra emir fiyat kötüleştirmesinin yasaklanmasını içeriyor. Ayrıca, emir toplama bilgi yayınının kısıtlanması da bu tedbirler arasında yer alıyor.

Editör: Halit Alptekin