Dolar piyasası, ABD ekonomisinin durumu hakkında yeni bilgiler sunacak haftalık verilerin beklentisiyle ters yönde hareket etti. Yatırımcılar, Federal Rezerv'in (Fed) faiz oranlarını ne zaman düşürmeye başlayacağına dair işaretler arıyor.

Bitcoin'in Yükselişi

Bitcoin, MicroStrategy Inc tarafından yapılan 155 milyon dolarlık yaklaşık 3.000 tokenlık ek satın alma duyurusunun ardından, iki yılın en yüksek seviyesi olan 57.000 doların üzerine çıktı.

Dolar Endeksi ve Yen'e Karşı Durum

ABD doları endeksi, bir dizi para birimine karşı değerlendirildiğinde, Pazartesi günü %0,17'lik bir düşüşün ardından Asya işlem saatlerinde 103,77 seviyesinde sabit kaldı. Özellikle, Japon Yeni karşısında %0,13'lük bir kayıpla 150,485 seviyesine geriledi. Bu durum, Japonya'daki tüketici enflasyonunun beklentileri aşarak Merkez Bankası'nın %2'lik hedefinin altında kalmasıyla güçlendi.

FedWatch Aracının Göstergeleri

CME'nin FedWatch Aracı, güçlü ABD tüketici ve üretici fiyatları verilerinin ardından, Fed'in Mart toplantısında faiz indirimi beklentisinin neredeyse tamamen reddedildiğini ortaya koydu. Faiz indirimi beklentileri, Mayıs'tan Haziran'a ertelendi.

Önemli Ekonomik Verilerin Beklentisi

ABD dayanıklı tüketim malları verileri ve Fed'in tercih ettiği enflasyon ölçüsü olan Ocak ayı ABD kişisel tüketim harcamaları fiyat endeksi, hafta içinde açıklanacak. Bu veriler, doların seyrinde önemli bir rol oynayabilir.

Dolar Endeksinin Analizi

Westpac'ın FX stratejisi başkanı Richard Franulovich, dolar endeksinin (DXY) yumuşak seyrinin, yaklaşan ekonomik olaylara bağlı potansiyel yükselişler için bir zemin hazırladığını belirtti. DXY'nin bu yılki kazanımlarının çoğunun birkaç önemli oturumda gerçekleştiğine ve genellikle konsolidatif bir eğilim gösterdiğine dikkat çekti.

Diğer Para Birimlerinin Durumu

Euro, önceki seansta %0,27'lik bir yükselişin ardından 1,08505 dolar seviyesinde sabit kaldı. Avustralya doları ve Yeni Zelanda doları, bölgesel hisse senetlerindeki düşüşlerle birlikte zirve noktalarından geri çekildi. Avustralya doları %0,2 kayıpla 0,652 dolara, Yeni Zelanda doları ise %0,3 düşüşle 0,615 dolara geriledi.

RBNZ Toplantısına Doğru

Yatırımcılar, Yeni Zelanda Merkez Bankası'nın (RBNZ) önemli politika toplantısına odaklanmış durumda. Piyasalar, RBNZ'nin enflasyonla mücadele amacıyla resmi nakit oranını %5,5'e çıkarma olasılığını değerlendiriyor.

Editör: Halit Alptekin