Son 15 gündür kırmızı et fiyatlarında toptan ve perakende düzeyinde %8-10 civarında bir gerileme yaşandı. Kırmızı Et Sanayicileri ve Üreticileri Birliği (ETBİR) Başkanı Dr. Ahmet Yücesan, bu düşüşün nedenlerini Et ve Süt Kurumu’nun (ESK) müdahalesi ve tüketim daralması olarak açıkladı.

Kırmızı Et Fiyatlarında İstikrarlı Düşüş

Yıl başından bu yana %110’un üzerinde artış gösteren kırmızı et fiyatları, ilk kez düşüşe geçti. Son haftalarda %8-10 civarında gerileyen fiyatların düşüş nedenleri hakkında Dr. Ahmet Yücesan, “ESK’nın ithalata başlayarak piyasadaki arzı dengelemesi ve tüketim daralması” şeklinde değerlendirmede bulundu.

Et ve Süt Kurumu’nun Rolü

Dr. Ahmet Yücesan, ESK’nın müdahalesi olmasaydı toptan karkas et fiyatının 500 liraya kadar çıkabileceğini belirtti. Bu müdahale, kırmızı et fiyatlarının baskılanmasını sağladı ve Kurban Bayramı’na kadar bu baskının devam edeceği öngörülüyor.

Gelecek Beklentileri ve Turizm Etkisi

Yücesan, yaz aylarıyla birlikte turizm sezonunun canlanmasıyla talebin yeniden artacağını ve bunun da fiyatların tekrar yukarı yönlü ivmelenmesine neden olabileceğini ifade etti. Uzmanlara göre ise turizm sezonunun canlanması, kırmızı et talebini artırarak fiyatların yeniden yükselmesine yol açabilir.

Editör: Halit Alptekin