6-8 Ekim 2014'teki sokak eylemlerine ilişkin görülen davada, HDP eski eş genel başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ'ın da aralarında bulunduğu sanıklar hakkında karar verildi.

Ankara 22. Ağır Ceza Mahkemesi'nin Sincan Ceza İnfaz Kurumları Kampüsü'ndeki duruşmasında, 18'i tutuklu, 18'i tutuksuz ve 72'si firari olan sanıklar hakkındaki hükümler açıklandı.

Selahattin Demirtaş'a 42 Yıl Hapis Cezası

Selahattin Demirtaş, "devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozmak" ve diğer suçlardan toplam 42 yıl  hapis cezasına çarptırıldı. Mahkeme, Demirtaş'ın tutukluluk halinin devamına karar verdi.

BDDK'dan üç yeni bankaya faaliyet izni! BDDK'dan üç yeni bankaya faaliyet izni!

Figen Yüksekdağ'a 30 Yıl 3 Ay Hapis

Figen Yüksekdağ, "devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozmak", "suç işlemeye tahrik" ve "terör örgütü propagandası" suçlarından toplam 30 yıl 3 ay hapis cezası aldı.

Diğer Cezalar ve Tahliyeler:

  • Ahmet Türk: 10 yıl hapis cezası.
  • Ali Ürküt: 17 yıl 10 ay hapis cezası.
  • Alp Altınörs: 22 yıl 6 ay hapis cezası.
  • Bülent Barmaksız: 20 yıl 6 ay hapis cezası.
  • Ayla Akat Ata: 9 yıl 9 ay hapis cezası.
  • Emine Ayna: 10 yıl hapis cezası.

Ayla Akat Ata, Ayşe Yağcı, Gültan Kışanak ve Sebahat Tuncel için tahliye kararı verildi. Sabahat Tuncel'e ise 12 yıl hapis cezası verildi ve yurt dışı çıkış yasağı konularak tahliye edildi.

Beraat Edenler:

Eski HDP milletvekilleri Aysel Tuğluk, Altan Tan, Ayhan Bilgen ile diğer sanıklar Berfin Özgü Köse, Bircan Yorulmaz, Can Memiş ve Emine Beyza Üstün beraat etti. 

Duruşmada diğer sanıklara ilişkin hükmün açıklanmasına devam ediliyor.

Editör: Merve Öney