Şişecam, Cumhuriyet tarihinin en büyük şirket tahvil ihracını gerçekleştirerek rekor kırdı. Geçtiğimiz ay gerçekleştirdiği 1,1 milyar dolarlık Eurobond ihracına gelen yoğun talep üzerine ek ihraçlarını 1,5 milyar dolara yükselten Şişecam, toplamda 5 milyar dolarlık talep aldı.

Yoğun Talep ve Ek İhraç

Geçtiğimiz ay 1,1 milyar dolarlık Eurobond ihracı gerçekleştiren Şişecam, bu ihraca toplamda 3,5 milyar doların üzerinde talep aldı. Türkiye dışı kurumsal yatırımcılardan gelen yoğun talep sonrası tahvil ihracını 1,5 milyar dolara çıkaran Şişecam, uluslararası kuruluşlardan toplamda 5 milyar dolara yakın talep gördü. 2 Mayıs 2024 tarihinde ihraç edilen Eurobond, mevcut piyasadaki Eurobond getirilerinin altında bir oranla borçlanılmasına rağmen büyük ilgi gördü ve bu durum, global finansal piyasaların Şişecam’a duyduğu güveni bir kez daha teyit etti.

İhraç Detayları

Tahvil ihracını İngiltere'deki iştiraki Sisecam UK PLC üzerinden gerçekleştiren Şişecam, toplamda 5 yıl vadeli 675 milyon dolarlık ve 8 yıl vadeli 825 milyon dolarlık tahvil ihracı yaptı. Citigroup Global Markets Limited, HSBC Bank plc, J.P. Morgan Securities plc ve Merrill Lynch International'ın yetkilendirildiği iki ihraçta kupon faizleri aynı seviyede olup, tahvil getirilerinin ağırlıklı ortalamaları sırasıyla %8,056 ve %8,455 seviyesinde gerçekleşti.

Hun Yenilenebilir Enerji'nin net karı düştü! Hun Yenilenebilir Enerji'nin net karı düştü!

Uluslararası Talep

Dünyanın dört bir yanından yoğun talep gören tahvillerin %37’si İngiltere, %36'sı ABD, %15’i Avrupa ve %12'si ise Hong Kong başta olmak üzere Asya ve Orta Doğu menşeli fon ve finans kuruluşları tarafından satın alındı.

Editör: Halit Alptekin