1 milyon TL'nin aylık getirisi ne kadar? 1 milyon TL'nin aylık getirisi ne kadar?

Esnaf kefalet kredilerinde faiz oranlarının yüzde 100’e varan oranlarda artırıldığı açıklandı. Bu artış, daha önce çekilen ve ödemesi devam eden kredileri de kapsıyor.

Türkiye Gazetesi'ne göre, esnaf kredi faiz oranlarının Halk Bankası tarafından değiştirildiği ve bu değişikliğin kooperatiflerden kredi kullanan esnafa SMS yoluyla bildirildiği belirtildi.

TESKOMB’dan İtiraz Hazırlığı

Faiz artışına esnaftan büyük tepki geldi. Bazı illerdeki esnaf odaları başkanlarının, Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birlikleri Merkez Birliği (TESKOMB) aracılığıyla bankaya yazı göndermek üzere hazırlık yaptığı ifade edildi. TESKOMB, karara itiraz edeceğini belirtti.

TESKOMB Başkanı Akgül: "Öyle bir şey olsa önce ben karşı çıkarım"

TESKOMB Başkanı ve AK Parti Yozgat Milletvekili Abdulkadir Akgül, yaptığı açıklamada, faizlerin bir yıldır artırılmadığını ve bu nedenle faiz artışının yapıldığını belirtti. Akgül, "Piyasa faizleri yüzde 58'lere kadar çıktı. Banka bu artışları yansıtmak istiyordu ama şimdiye kadar yansıtılmadı.

Kredilerin faizleri, faiz oranlarının artışına paralel olarak artırıldı," dedi. Ayrıca Akgül, bu artışın cüzi miktarda olduğunu ve kredilerin devam edebilmesi için gerekli olduğunu savundu. Merkez Bankası'nın faizleri düşürmesi durumunda, kredi faizlerinin de düşeceğini ekledi.

Editör: Merve Öney