Emeklilerin gözü kulağı yapılacak olan zamma çevrildi. 4 aylık enflasyon oranı netleşirken, mayıs ve haziran ayı enflasyon verisinin açıklanmasıyla zam oranı kesinleşecek. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, temmuz ayında emeklilerin ne kadar zam alacağına dair açıklamalarda bulundu. İşte detaylar...

4 Aylık Enflasyon Oranı Açıklandı

Nisan ayı enflasyon rakamlarının açıklanmasının ardından 4 aylık enflasyon oranı %18,72 olarak hesaplandı. Bu orana mayıs ve haziran ayı enflasyon rakamlarının eklenmesiyle birlikte temmuz ayında emekli maaşlarına yapılacak zam oranı netleşmiş olacak.

6 Aylık Enflasyon Beklentisi

Merkez Bankası tarafından yayımlanan Piyasa Katılımcıları anketine göre, mayıs ayında %3, haziran ayında ise %2,54 enflasyon beklentisi var. 4 aylık orana bu rakamlar eklendiğinde, emeklinin alacağı zam oranı %25,39 olarak hesaplandı. Eğer ilave bir refah payı artışı yapılmazsa, temmuz ayında emeklilerin alacağı maaş zam oranı %25,39 olacak.

Kurban bayramı öncesi emeklilere sürpriz! Kurban bayramı öncesi emeklilere sürpriz!

Refah Payı Artışı Olacak mı?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, emeklilere refah payı verilmesine ilişkin, "Şu anda bunu konuşmak için çok erken. Bunun için temmuz ayını bekleyelim" dedi.

En Düşük Emekli Maaşı Ne Kadar Olacak?

Temmuz ayında yapılacak olan %25,39 oranındaki zamla birlikte, en düşük emekli maaşının 10.000 TL'den 12.500 TL'ye yükselmesi bekleniyor.

Editör: Halit Alptekin