Avrupa Merkez Bankası (ECB), düşen enflasyon ve iyileşen ekonomik beklentilere karşın finansal piyasaların, artan jeopolitik gerginlikler gibi olumsuz şoklara karşı kırılgan olmaya devam ettiği uyarısı yaptı.

ECB'nin Euro Bölgesi'ne ilişkin "Finansal İstikrar Değerlendirme" raporunda, düşen enflasyon ve iyileşen ekonomik beklentiler sayesinde ekonomik görünüm aydınlanmış olsa bile finansal piyasaların olumsuz şoklara karşı kırılgan olmaya devam ettiği vurgulandı.

Piyasalarda İyimserlik Hızla Değişebilir

Raporda, piyasalarda son zamanlarda görülen iyimser havanın hızla değişebileceğine vurgu yapılarak, jeopolitik gerginliklerin finansal istikrarı tehlikeye atabileceği belirtildi. "Sıkı finansal koşullar, Euro Bölgesi hanehalkının, firmaların ve hükümetlerinin dayanıklılığını test ederken, emlak piyasasındaki gerileme gayrimenkul firmalarını zorluyor." denildi.

Bankaların Güçlü Sermaye ve Likidite Pozisyonu

Merakla beklenen emekliye destek paketi neleri kapsıyor? Merakla beklenen emekliye destek paketi neleri kapsıyor?

Raporda, Euro Bölgesi bankacılık sisteminin güçlü sermaye ve likidite pozisyonu sayesinde bu riskleri yönetmek için iyi bir donanıma sahip olduğu ifade edilerek, ancak bankaların düşük piyasa değerlemeleri, özellikle varlık kalitesi, fonlama ve gelirlerle ilgili zorlukların devam ettiği belirtildi.

Ticari Gayrimenkul Finansmanı Kayıpları

Özellikle ticari gayrimenkul finansmanı olmak üzere bazı kredi portföylerinde kayıpların arttığına dair işaretler bulunduğuna yer verilen raporda, faiz oranları gerilese dahi finans kuruluşlarının finansman maliyetlerinin yüksek kalmaya devam etmesinin muhtemel olduğu kaydedildi.

De Guindos'dan Finansal İstikrar Uyarısı

Raporun sunumunu gerçekleştiren ECB Başkan Yardımcısı Luis de Guindos, olumsuz ekonomik ve finansal sürprizler olasılığının yüksek olduğunu belirterek, "Buna bağlı olarak Euro Bölgesi finansal istikrarı için risk görünümü kırılgan olmaya devam ediyor." dedi. "Jeopolitik riskler finansal istikrar görünümünü gölgelemeye devam ediyor." ifadesini kullanan De Guindos, piyasada duyarlılığın hızla değişebileceği uyarısında bulundu.

Finansal Sistem Dayanıklılığı

De Guindos, "Azalan resesyon riskleri ve düşen enflasyona paralel olarak finansal istikrar koşulları iyileşmiş olsa da küresel ekonomik ve jeopolitik belirsizlikler ışığında finansal sistemin dayanıklılığını daha da arttırmamız önemini korumaktadır." şeklinde konuştu.

Editör: Merve Öney