Alman Yer Bilimleri Araştırma Merkezi (GFZ), Salı günü Kırgızistan-Sincan sınır bölgesinde 7,01 büyüklüğünde bir depremin meydana geldiğini açıkladı. Amerika Birleşik Devletleri Jeolojik Araştırma Kurumu da depremin büyüklüğünün 7.0 olarak ölçüldüğünü duyurdu. GFZ'ye göre, deprem 10 km derinlikte gerçekleşti ve bölgedeki etkisi büyüktü.

Kazakistan'da Depremin Etkileri

Kazakistan'ın Acil Durumlar Bakanlığı, aynı depremin Kazakistan sınırlarında 6,7 büyüklüğünde hissedildiğini bildirdi. Kazakistan'ın en büyük şehri Almatı'da, soğuk hava koşullarına rağmen, evlerini terk ederek dışarıda toplanan vatandaşlar görüldü. Bazıları pijama ve terlikle dışarı çıkmak zorunda kaldı. Neyse ki, şu ana kadar can kaybı ve herhangi bir hasar bilgisi gelmedi.

Artçı Sarsıntılar ve Bölgesel Etkiler

Yaklaşık 30 dakika sonrasında meydana gelen artçı sarsıntılar, Özbekistan'da da hissedildi. Bu durum, depremin bölgesel etkisinin büyüklüğünü gösteriyor.

Yaşanan deprem, bölge ülkelerinde acil durum hazırlıklarının ve depremle mücadele kapasitelerinin önemini bir kez daha gündeme getiriyor. Kırgızistan-Sincan sınırında meydana gelen bu büyük deprem, bölge ülkelerinin doğal afetlere karşı ne kadar hazırlıklı olduğunu sorgulatıyor.

Editör: Halit Alptekin