Yunnan eyaletinde Pazartesi günü meydana gelen toprak kaymasında iki kişi hayatını kaybetti. Kurtarma ekipleri, sıfırın altındaki karlı hava koşullarında zorlu bir mücadeleyle kayıp düzinelerce kişiyi aramaya devam ediyor. Devlete ait Çin Merkezi Televizyonu'na (CCTV) göre, 18 hane etkilendi ve en az 47 kişi kayboldu. Kayıp kişilerden ikisinin Pazartesi günü öğleden sonra ölü bulunduğu rapor edildi.

Felaket Bölgesindeki Durum

Toprak kayması, Zhaotong kentindeki iki köyü vurdu. CCTV, bir tepenin eteğinde yer alan kahverengi dağ toprağının evleri kapladığını aktardı. Tanık Gu, komşu Guizhou eyaletinin devlete ait televizyon kanalına verdiği demeçte, "Dağ çöktü, düzinelerce kişi gömüldü" ifadesini kullandı ve dört akrabasının enkaz altında kaldığını belirtti.
 

Kurtarma Çabaları ve Zorluklar

CCTV'ye göre, itfaiyeciler hafif kar altında hayatta kalanları aramak için molozların arasından tırmanıyor. Toprak kaymasının nedeni henüz belirlenemedi. Çin, yaklaşık 1000 kurtarma görevlisini ve yaklaşık 200 kurtarma aracını olay yerine yönlendirdi. Çin Başbakan Yardımcısı Zhang Guoqing, kurtarma çalışmalarını yönlendirmek üzere bir çalışma grubuyla bölgeye gidiyor. 500'den fazla kişi evlerinden tahliye edildi.

Yunnan'da Hava Koşulları

Ulusal Meteoroloji Merkezi'ne göre, Yunnan eyaleti şu anda ülkenin güney bölgesinde aşırı soğuk sıcaklıkların etkisinde olan birkaç ilden biri. Bu durum, kurtarma çalışmalarını daha da zorlaştıran bir faktör olarak ön plana çıkıyor.