İngiltere Kültür Bakanı Lucy Frazer, BBC'nin TV lisans ücretini ödemeyen izleyicilere karşı cezai kovuşturma başlatamaması gerektiğini belirtti. Bakan Frazer, yayıncı kuruluşun yetkilerinin bir sonraki tüzük incelemesinde ele alınacağını ifade etti. 

Lisans Ücreti İhlalleri ve Mahkumiyet Kararları

TV lisans ücretinin ödenmemesi nedeniyle verilen mahkumiyet kararları, İngiltere Posta İdaresi'nin geçmişte yüzlerce şube müdürünü yanlış muhasebe, dolandırıcılık ve hırsızlık suçlarından mahkum etmek için kullandığı yetkilerin ardından gündeme geldi. Frazer, Times Radio'ya verdiği demeçte, BBC'nin cezai araçlara sahip olmasının uygun olmadığını vurguladı ve özellikle savunmasız durumda olan insanlar için bu durumun sorun teşkil ettiğini belirtti.

TV Lisansının Geleceği ve Finansman

Nisan ayında 10.50 pound artışla yıllık 169.50 pound'a (215 $) çıkacak olan TV lisansı, ulusal yayıncının temel finansman kaynağı. Frazer, Aralık ayında yaptığı açıklamada, bakanlığının BBC'nin ticari gelirlerini nasıl arttırabileceği de dahil olmak üzere uzun vadeli finansman seçeneklerini gözden geçireceğini söylemişti. Bu açıklama, BBC'nin gelecekteki finansman yapısının ve işleyiş biçiminin yeniden şekillendirilmesi ihtimalini gündeme getiriyor.