Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, kayıt dışı istihdamla mücadele kapsamında 900 iş müfettişini sahaya indirerek denetimleri yoğunlaştırdı. 19 sektörde başlatılan teftişlerde, çalışma koşulları ve iş sağlığı-güvenliği açısından titiz bir inceleme yapılıyor.

Kapsamlı Sektör İncelemeleri

Ulusal market, restoran, konaklama, tekstil, maden, çağrı merkezi, geri dönüşüm ve tarım gibi sektörlerde; çalışma süreleri, fazla mesai, genel ve hafta tatillerindeki çalışmalar, ücret ve izin koşulları denetleniyor. Ayrıca, maden, inşaat, metal, gıda, tekstil, kauçuk, plastik, mineral, geri dönüşüm ve depolama sektörlerinde iş sağlığı ve güvenliği teftişleri yapılıyor. Büyük endüstriyel kazaların olabileceği tesisler de bu incelemeler kapsamında yer alıyor.

Yılın İlk Yarısında 212 Milyon TL Ceza

Bakanlık, 2023'te gerçekleştirilen denetimlerde 315 milyon TL işçi alacağının ve 160 milyon TL kamu alacağının ödenmesini sağladı ve mevzuata aykırı iş yerlerine 435 milyon TL idari para cezası uyguladı.

2024 yılının ilk yarısında yapılan teftişlerde ise 132 milyon TL işçi alacağı ve 37 milyon TL kamu alacağının ödenmesi sağlanarak, toplamda 212 milyon TL idari para cezası kesildi.

Editör: Merve Öney