Haziran enflasyonunun açıklanmasının ardından, Temmuz 2024'te emekli zammı yüzde 24,73 olarak belirlendi. Memur emeklileri ise yüzde 19,31 zam alacak. Ancak kök maaşı 8 bin 20 TL'nin altında olan emekliler için değişiklik olmayacak, bu nedenle 10 bin TL olan en düşük emekli maaşı için düzenleme yapılması gerekiyor.

Emekliye 3 Ayrı Formül

Emeklilere yönelik üç ayrı formül üzerinde duruluyor. Bunlar refah payı verilmesi, zamların eşitlenmesi ve taban maaşın artırılması olarak sıralanıyor.

Refah Payı Verilmesi

Son yıllarda zam dönemlerinde refah payı uygulaması gündeme geliyor. Enflasyondan kaynaklı artışların üzerine eklenen oranlarla zamlar yükseltiliyor. Ocak ayında yüzde 37 olan 6 aylık enflasyonun üzerine eklenen 11,68 puan ile zam oranı yüzde 49,25 olarak belirlenmişti. Bu temmuz için de yüzde 24,73'lük enflasyon oranına eklenecek 10 puanlık artışla zam oranının yüzde 35'e çıkması bekleniyor. Memur ve memur emeklileri için oran yüzde 30'u bulacak.

Zamların Eşitlenmesi

Ocak ayında SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin maaş artışları düşük çıkmış ve memur emeklileriyle eşitlenmişti. Temmuzda ise memur emeklilerinin artışları SSK ve Bağ-Kur'lulara göre düşük çıktı. Bu durumda da bir eşitleme söz konusu olabilir ve refah payı verilerek eşit zam uygulanabilir.

Taban Maaşın Artırılması

En düşük emekli maaşının artırılması da bir diğer formül. Şu an 10 bin lira olan taban maaşın artırılması, tüm emeklilerin zam almasını sağlayacak. Taban maaşın artırılmaması durumunda, kök maaşı 8 bin liranın altında olan 3,6 milyon emekli yine 10 bin liranın altında kalacak ve zam alamayacak. Taban maaşın 12-14 bin TL olması bekleniyor, yıl sonu enflasyon hedefi dikkate alındığında ise 14-15 bin bandında bir taban maaş ortaya çıkabilir.

Meclis Onayı Gerekli

Tüm bu ek ödemelerin yasal düzenleme ile yapılması gerekiyor. Karar verildikten sonra yasa teklifi olarak TBMM'ye sevk edilecek, görüşüldükten sonra Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girecek.

Aylıklara Yetişir mi?

Emekliler maaşlarını peşin aldıkları için Temmuz ayında ödenecek aylıklar zamlı olarak hesaplara yatırılacak. Ek ödemelere karar verilirse yasa çıktıktan sonra maaşlara eklenecek. Maaş ödeme günlerine yasa yetişmezse, Ocak ayında olduğu gibi daha sonra hesaplara aktarılacak. Memur emeklileri ayın 1'inden itibaren maaş aldıkları için zam henüz onlara yansıtılmadı, farklar daha sonra ödenecek. SSK emeklileri 17'sinden sonra, Bağ-Kur'lular ise 25'inden sonra maaşlarını alıyor.

Editör: Halit Alptekin