İran'da Türk bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen reformist Mesud Pezeşkiyan, oyların yüzde 53,7'sini alarak İran’ın yeni Cumhurbaşkanı oldu. Pezeşkiyan, halka ilk mesajında, "Sevgili İran halkı, sizi bu yolda yalnız bırakmayacağıma şerefim üzerine yemin ediyorum." dedi.

İran'da Cumhurbaşkanlığı Seçimi Sonuçları

Tebriz Milletvekili ve eski Sağlık Bakanı Mesud Pezeşkiyan, İran'da düzenlenen 14'üncü dönem cumhurbaşkanı seçiminin ikinci turunda oyların yüzde 53,7'sini alarak ülkenin 9'uncu Cumhurbaşkanı oldu. İran İçişleri Bakanlığı Seçim Merkezi Sözcüsü Muhsin İslami, Pezeşkiyan'ın 16 milyon 384 bin 403 oy aldığını, muhafazakar rakibi Said Celili'nin ise yüzde 44,4 oy oranıyla 13 milyon 538 bin 179 oy aldığını açıkladı. Seçime katılım oranı yüzde 49,8 olarak gerçekleşti.

Pezeşkiyan’ın İlk Mesajı

Mesud Pezeşkiyan, sosyal medya hesabından yaptığı ilk açıklamada, "Sevgili İran halkı, seçimler sona erdi. Bu birlikteliğimizin başlangıcı. Önümüzdeki zorlu yolu, birliktelik ve güven olmadan aşamayız. Elimi size uzatıyorum ve sizi bu yolda yalnız bırakmayacağıma şerefim üzerine yemin ediyorum." ifadelerini kullandı.

Pezeşkiyan'ın Özgeçmişi ve Siyasi Hayatı

1954'te Mahabad'da doğan Pezeşkiyan, Tebriz Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunu ve kalp cerrahı. 1980-1988 yıllarında İran-Irak savaşında görev yaptı. 1994'te eşi ve oğlunu trafik kazasında kaybeden Pezeşkiyan, 2001-2005 yıllarında Sağlık Bakanı olarak görev yaptı. 2008'de Tebriz Milletvekili seçilen Pezeşkiyan, 2016-2020 yıllarında İran Meclis Başkan Yardımcılığı yaptı.

Reformist Lider ve Politika Vaatleri

Pezeşkiyan, reformist kimliğiyle tanınan ve Batı ile iyi ilişkileri savunan bir lider. Ekonomi ve adalet sorunlarını çözme, zorunlu başörtüsü yasasını kaldırma ve internet yasaklarını hafifletme vaatlerinde bulundu. Mahsa Emini'nin ölümünden sonra zorunlu başörtüsü yasasını eleştiren Pezeşkiyan, halktan büyük destek aldı.

Editör: Halit Alptekin