TCMB Başkanı Fatih Karahan, 2026 yılında tek haneli enflasyona ulaşmayı öngördüklerini belirtti. Karahan, "Bu uzun bir süreç olacak ve aşağı yukarı yönlü riskleri değerlendiriyoruz" dedi.

Zirvede Enflasyon Hedefleri 

İstanbul Finans Merkezi’nde gerçekleştirilen 'İklim Ekonomisi Sürdürülebilirlik Finansmanı Zirvesi'nde konuşan TCMB Başkanı Karahan, 2023 yılının ikinci yarısından itibaren büyümenin kompozisyonunda iç talep katkısının azaldığını ve net ihracat katkısının pozitife döndüğünü vurguladı. Ayrıca, talep koşullarının normalleşmesiyle Türkiye’nin dış dengesinin sürdürülebilir hale geldiğini ifade etti.

Cari Açık ve Finansal İstikrar

Karahan, cari açıktaki iyileşmenin finansman ihtiyacını azalttığını ve yurtdışı finansman kaynaklarına erişimin kolaylaştığını belirtti. "Mayıs 2023'te 57 milyar dolara yükselen 12 aylık cari açık, Mart ayı itibarıyla 30 milyar dolara gerilemiştir" dedi. Ayrıca, artan Türk lirası tasarrufların ve finansal varlıklara yönelimin rezervleri artırdığını söyledi.

Enflasyon ve Para Politikası

Mayıs ayında yıllık enflasyonun %75,5 seviyesinde gerçekleştiğini belirten Karahan, "Dezenflasyon patikamıza göre Haziran ayında başlayarak manşet enflasyon yılın geri kalanında her ay gerileyecektir" dedi. Enflasyon tahminlerini 2024 yıl sonu için %38, 2025 yıl sonu için %14 olarak belirlediklerini açıkladı. 2026'da ise tek haneli enflasyona ulaşmayı hedeflediklerini söyledi.

Yeşil Dönüşüm ve Sürdürülebilir Finansman

İklim değişikliği ve yeşil dönüşüm konularına da değinen Karahan, "Yeşil dönüşüm, fiyat istikrarı ve cari açık üzerinde olumlu etkiler yapacak" dedi. Ayrıca, sürdürülebilir finansman piyasalarının Türk lirası cinsi varlıklarla büyümesinin finansal piyasaları derinleştireceğini ifade etti.

Editör: Halit Alptekin