Haziran ayında Kurban Bayramı tarihlerinin maaş ödeme günlerine denk gelmesi nedeniyle memur ve emekliler, maaşlarının erken yatırılıp yatırılmayacağı sorusunun yanıtını merak ediyor. Memurlar her ayın 15'inde maaş alırken, emekliler maaşlarını ayın 17'si ile 28'i arasında alıyor. Peki, memur ve emekli maaşları bu ay erken ödenecek mi?

Memur Maaşları İçin Beklentiler

Memur maaşları her ayın 15'inde yatırılıyor. 15 Haziran'ın Cumartesi ve Arefe gününe denk gelmesi nedeniyle maaşların bir gün öncesinde yani Cuma günü yatırılması bekleniyor. Bu sayede memurlar bayrama maaşlarını almış olarak girebilecekler.

Emekli Maaşları İçin Durum

SSK emeklileri maaşlarını 17-26 Haziran arasında, Bağ-Kur emeklileri ise 25-28 Haziran arasında alıyor. Emekli Sandığı emeklileri maaşlarını ayın ilk beş gününde aldıkları için Haziran ayı maaşları zaten ödenmiş durumda. SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin maaşlarının bayram öncesi yatırılması beklense de henüz resmi bir açıklama yapılmadı.

Geçmiş Yıllardaki Uygulamalar

Geçmiş yıllarda yapılan düzenlemelere göre, SSK ve Bağ-Kur maaş ödemeleri resmi tatil veya hafta sonuna gelse bile zamanında yapılıyor. Bu nedenle, 16-19 Haziran Kurban Bayramı günleri resmi tatil olsa da, bu tarihlerde maaş alacak SSK emeklilerinin maaşlarının hesaplarına yatması bekleniyor. Ancak, ödemelerin erkene alınmaması da olasılıklar arasında bulunuyor.

Editör: Halit Alptekin