Bugün açıklanacak ABD tarım dışı istihdam verisi, Fed'in faiz kararı öncesindeki son önemli veri olacak. JPMorgan ve Citigroup, Fed'den temmuz ayında faiz indirimi beklediklerini ifade etti.

Wall Street Devlerinin Beklentileri

JPMorgan ve Citigroup, Fed'in temmuz ayında faiz indirimi yapmasını bekliyor. Bloomberg HT'ye göre, Citi'nin ABD başekonomisti Andrew Hollenhorst, bu yıl dört faiz indirimi beklediklerini ve temmuz ayında gerçekleşecek indirimin bugün açıklanacak zayıf istihdam verisine bağlı olduğunu belirtti. Hollenhorst, mayıs ayında ABD ekonomisinin 140.000 tarım dışı istihdam yaratmasını ve işsizlik oranının yüzde 3,9'dan yüzde 4'e çıkmasını öngörüyor.

JPMorgan'ın ABD başekonomisti Michael Feroli ise, temmuzda faiz indirimi beklentilerinin nisan ayında zayıflayan enflasyona dayandığını, ancak buna zayıf istihdam verisinin de eşlik etmesi gerektiğini belirtti. JPMorgan, 150.000 tarım dışı istihdam bekliyor.

Fed İçin Kritik Veri

Tarım dışı istihdam verisi, gelecek hafta faiz kararı için toplanacak olan Fed'in önüne gelecek son önemli veri olacak. Bu veri, Fed'in faiz politikasında nasıl bir adım atacağı konusunda belirleyici olacak.

Editör: Halit Alptekin