İzmir'de gevrek fiyatlarına zam geliyor. İzmir Pide ve Gevrekçiler Esnaf Odası, maliyet artışlarını gerekçe göstererek gevrek fiyatlarına zam talep etti.

İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği, bu talebi değerlendirerek 100 gramı 10 liradan satılan gevreğin 90 gramının 12 buçuk liraya satılmasını onayladı. Temmuz ayından itibaren gevrek, 12 buçuk liradan satılacak.

Simit Fiyat Kaosu Türkiye Genelinde

İzmir Pide ve Gevrekçiler Esnaf Odası Başkanı Şükrü Erişen, zam talebinin Temmuz ayı itibariyle geçerli olacağını belirtti. Erişen, "Esnaf ve Sanatkarlarca Üretilen Mal ve Hizmetlerin Fiyat Tarifeleri Hakkında Yönetmelikte yapılan değişiklik ile simit fiyatı belirlenirken Ticaret Bakanlığı’ndan olumlu görüş alınması gerekiyor.

Bu durum sadece İzmir'de değil, tüm Türkiye'de simit fiyat kaosuna yol açtı. İstanbul ve Ankara dahil birçok büyük ilde zam geçişi henüz yapılmadı. Yönetmeliğin yeni yürürlüğe girmesinden dolayı sıkıntılar ve süreçlerin uzadığını umuyoruz" dedi.

Son Zam 10 Ay Önce Yapılmıştı

Erişen, "Zam talebimizi maliyet raporlarıyla sunmamıza rağmen zam onay sürecinin uzaması esnafımızı da gevrek ustalarımızı da olumsuz etkiledi. Bu süreçte birçok ürüne zam geldi, girdi maliyetlerimiz arttı. Böylelikle aldığımız zam önemini yitirmiş oldu. En son 10 ay önce gevreğe zam yapılmıştı. Girdi fiyatlarındaki artışların herkes farkında. Dolayısıyla yapılan zammı İzmirli vatandaşlarımızın anlayışla karşılayacağını düşünüyoruz" diye konuştu.

Editör: Merve Öney