Milyonlarca emekli, Temmuz ayında yapılacak maaş zam oranını bekliyor. Ancak, Doç. Dr. Okan Güray Bülbül, yaklaşık 3,7 milyon emeklinin kök aylık nedeniyle zam alamama ya da düşük zam alma riski taşıdığını belirtti.

Temmuz Zammı Beklentisi

Memur ve emekli maaşlarına yapılacak zam oranı, önümüzdeki hafta açıklanacak enflasyon verileriyle netleşecek. Hükümet, emekliye refah payı vermeyeceğini belirtirken, kök maaşlara yapılacak zam konusu belirsizliğini koruyor.

Kök Aylık ve Zam Sorunu

Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Okan Güray Bülbül, CNBC-e yayınında yaptığı açıklamada, kök aylıklarla ilgili önemli uyarılarda bulundu. Bülbül, emekliye yapılacak zam sonrası yaklaşık 3,7 milyon emeklinin kök aylık nedeniyle zam alamayabileceğini veya düşük zam alabileceğini ifade etti. Bu konuda Meclis’ten bir gelişme beklenebileceğini de sözlerine ekledi.

Enflasyon ve Zam Oranları

SSK ve Bağ-Kur emeklileri, her yıl iki defa 6 aylık enflasyon oranı kadar zam alıyor. İlk 6 ayda enflasyonun yüzde 25-27 civarında olması bekleniyor. Zam oranı, önümüzdeki hafta açıklanacak enflasyon rakamlarıyla netleşecek.

Refah Payı Açıklaması

Son yıllarda emeklilere refah payı da veriliyordu. Ancak Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, bu konuda kesin bir dille konuşarak, emeklilere Temmuz'da mevcut enflasyon rakamının üzerinde refah payı verilmeyeceğini açıkladı.

En Düşük Emekli Maaşı

Kulislerde en düşük emekli maaşının 12 bin 500 TL'ye çıkarılabileceği belirtiliyor. Kök maaşı 7 bin 500 lira olan bir emekliye yüzde 26 zam yapılması durumunda kişinin kök aylığı 9 bin 450 liraya çıkacak. Ek ödemeyle birlikte maaşı 9 bin 828 TL olacak, bu da 6 ay boyunca emeklinin 10 bin TL maaş almaya devam edeceği anlamına geliyor.

Doç. Dr. Okan Güray Bülbül'ün Önerileri

Doç. Dr. Bülbül, "Öncelikle 10 bin TL altında aylık alanların seyyanen 10 bine tamamlanması gerekiyor. Sorunu kökten çözmek adına sonrasında enflasyon oranında zam getirilmesi daha doğru olacaktır. Böylece zam alamama ihtimali ortadan kalkar" dedi. Ayrıca, uzun vadede emekli aylık bağlama oranının artırılmasının ve 2000 sonrasına intibak getirilmesinin sorunları ortadan kaldıracağına dikkat çekti.

Editör: Halit Alptekin