Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından dün açıklanan elektrik zammı, özellikle emeklileri zor durumda bırakacak. 1 Temmuz itibariyle geçerli olacak bu zamlar, konutlarda yüzde 38, tarım alanlarında ise yüzde 30 oranında artış öngörüyor. Zam, Haziran ayı enflasyonuna dahil edilmeyecek ve emekli maaşlarına yansımayacak.

Emekli Maaşlarına Yansıma Yok

Yeni yapılan elektrik zamları, emekli ve memurların maaşlarına yansımayacak. Zam, 6 aylık enflasyon farkına dahil edilmediği için milyonlarca emekli daha düşük maaş artışı alacak. Bu durum, artan yaşam maliyetleriyle baş etmeye çalışan emeklileri daha da zorlayacak.

Yaşam Maliyetleri Artıyor

Son dönemde art arda gelen zamlar, özellikle dar gelirli kesimi daha da zor durumda bırakacak. Akaryakıt zammının hemen ardından gelen elektrik zammı, konutlarda ve tarım alanlarında önemli maliyet artışlarına yol açacak. Özellikle konutlardaki yüzde 38'lik artış, vatandaşların günlük yaşamına doğrudan yansıyacak ve yaşam maliyetlerini daha da artıracak.

Tarım Sektörüne Etkisi Büyük

Tarım alanlarındaki yüzde 30'luk elektrik zammı, tarım ürünlerinin maliyetlerini artıracak ve bu durum dolaylı olarak gıda fiyatlarına da yansıyacak. Artan maliyetler, çiftçilerin üretim süreçlerini zorlaştırırken, tüketiciye de daha yüksek fiyatlar olarak geri dönecek.

Günlük Yaşama Yansımaları

Yapılan zamlar, vatandaşın cebini doğrudan etkilerken, konutlardaki elektrik tüketimi üzerine büyük bir baskı yaratacak. Enerji maliyetlerinin artması, yaşam maliyetlerini daha da artıracak ve ekonomik olarak zor durumda olan vatandaşları daha da sıkıntıya sokacak.

Editör: Halit Alptekin