Hükümetin Meclis'e sunacağı torba yasa taslağına emeklilerle ilgili kök maaş düzenlemesi dahil edilmedi. Bu durumda, 10 bin TL altında maaş alan emekliler temmuz ayında zam alamayacak.

Yaklaşık 3,6 milyon emekliyi ilgilendiren bu düzenleme, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından eklenen 5 madde arasında yer almadı.

Kök Maaş Hesaplaması Nasıl Yapılıyor?

Kök maaş hesaplaması, en düşük emekli maaşı olan 10 bin TL'nin artırılmaması durumunda, oransal zamdan faydalanamayan emekliler için 'sıfır' zam anlamına geliyor. Örneğin, kök maaşı 8 bin TL olan bir emekli, yüzde 25 enflasyon farkı hesaplandığında, maaşı 10 bin TL'ye tamamlanıyorsa, zamdan yararlanamayacak.

Torba Yasada Eklenen Maddeler

Maliye Bakanlığı tarafından taslağa eklenen maddeler arasında vergi düzenlemeleri dikkat çekiyor. Zombi şirketler üzerinden KDV vurgununu engellemek, yurtiçi ve yurtdışı şirketlere asgari kurumlar vergisi getirmek gibi maddeler yer aldı. Ayrıca yurt dışı çıkış harcının 10 kat artırılarak 150 TL'den 1500 TL'ye yükseltilmesi de taslakta bulunuyor.

Taslakta Çıkarılan Maddeler

Servet vergisi, borsa kazanç vergisi ve yem ile gübreye KDV artışı gibi önemli maddeler taslaktan çıkarıldı. Gelir İdaresi Başkanlığı'nın önerdiği kira stopajı ve birden fazla evi olanlardan ek vergi alınması maddeleri de kabul edilmedi. Ayrıca, kitap ve süreli yayınların KDV istisnasının kaldırılması önerisi de taslaktan çıkarıldı.

Diğer Düzenlemeler

Engellilere ÖTV istisnası yerine nakit destek verilmesi önerisi kabul edilmedi. ÖTV istisnası araçlar için devam edecek, ancak bu sürenin beş yıldan on yıla çıkarılması öngörülüyor. Bağ-Kur ve SSK prim gün sayısının eşitlenmesi gibi düzenlemeler de vergi paketinde yer almadı.

Editör: Merve Öney