İtalya, güneş enerjisi sektöründe atılım yapmaya hazırlanıyor. Başbakan Giorgia Meloni, Enel'in Sicilya'daki fotovoltaik panel fabrikasına, üretimi artırarak Avrupa'nın güneş paneli üretiminde bir merkez olma yolunda ilerlemesi için ciddi bir yatırım yapılacağını açıkladı.

Ulusal Kurtarma ve Dayanıklılık Planı Kapsamında Finansman

Başbakan Meloni'nin Catania şehrindeki 3Sun fabrikasını ziyareti sırasında, Ulusal Kurtarma ve Dayanıklılık Planı'ndan (NRRP) fabrikanın genişletilmesi için 90 milyon euro ayrılacağını belirtti. Açıklamaya göre, bu fonlar mevcut tesisin geliştirilmesi ve yeni bir üretim hattının kurulması için kullanılacak.

Catania'nın Hedefi: Güneş Paneli Üretiminde Öncü Olmak

Başbakan, Catania'nın güneş paneli üretiminde öncü merkezlerden biri olma iddiasında bulundu. Enel'in bu yıl sonuna kadar mevcut üretim kapasitesini 200 megawattdan 3 gigawatta çıkarmayı planladığı ifade edildi. Bu genişleme, 700 yeni iş fırsatı ve dolaylı olarak fabrika ile iş birliği yapan şirketlerde 1.000 yeni istihdam yaratmayı hedefliyor.

Avrupa'nın Enerji Bağımsızlığı Yolunda Önemli Bir Adım

Fabrikanın genişletilmesi, Avrupa Birliği'nin yenilenebilir enerji kullanımını artırma ve Rus gazına olan bağımlılığını azaltma çabaları ile örtüşüyor. Ekim 2022'de göreve başlayan Meloni, güney İtalya'nın az gelişmişlikle mücadelesinde yenilenebilir enerji kaynaklarını artırma konusunda taahhütlerde bulundu.

Rekabetçi Bir Sektör İçin Adımlar

Meloni, Asyalı rakiplerle rekabet edebilmek için sektörde daha rekabetçi olunması gerektiğinin altını çizdi. Ocak ayında Enel, projenin finansmanı için Avrupa Yatırım Bankası ve bir grup İtalyan bankasından 560 milyon euro kredi aldı. Ek fonlar, Avrupa Birliği'nin yeşil teknoloji projeleri için ayrılan inovasyon fonundan sağlanacak.

Potansiyel Yatırımcılarla Görüşmeler Devam Ediyor

Enerji grubunun fabrikanın yarısına kadarını satmayı değerlendirdiği ve bu yönde potansiyel yatırımcılarla görüşmeler yaptığı belirtildi.

Editör: Halit Alptekin