ABD Hazine Bakanlığı, Perşembe günü, BAE merkezli bir nakliye şirketi olan Hennessy Holdings'e, Rusya'nın ham petrol ihracatında belirlenen 60 dolarlık tavan fiyatını ihlal ettiği gerekçesiyle yaptırım uyguladığını duyurdu.

Rus Petrolüne Uygulanan Fiyat Tavanı

Bu yılın başlarında, Rusya'nın ham petrol ihracatında varil başına 60 dolarlık bir tavan fiyat belirlenmişti. ABD Hazine Bakanlığı'nın açıklamasına göre, Hennessy Holdings, bu sınırın üzerinde işlem yaparak uluslararası kısıtlamaları ihlal etti

Hennessy Holdings'e Yaptırım Kararı

ABD Hazine Bakanlığı'nın Ofisi, OFAC, Hennessy Holdings'in 2022 sonlarında satın aldığı 18 tankerin intifa hakkı sahibi olduğunu belirterek, şirkete yönelik yaptırımların detaylarını paylaştı. Yaptırım kararı, uluslararası petrol ticaretindeki kurallara uyum konusunda ciddi bir adım olarak görülüyor.

Yaptırımın Etkileri 

Uzmanlara göre bu yaptırımlar, hem Hennessy Holdings'in işleyişine hem de geniş çapta uluslararası petrol piyasalarına etki edebilir. Ayrıca, bu kararın diğer ülkeler ve şirketler üzerinde oluşturacağı etki ve gelecekteki ticaret politikalarına yönelik beklentiler de yakından izleniyor.