Gazprom Neft'in Başkanı Alexander Dyukov, Cumartesi günkü açıklamasında, küresel petrol piyasasında hafif bir fazlalığın bulunduğunu belirtti. Bu durumun piyasa dinamiklerini etkilemesi bekleniyor.

OPEC+ Üretim Kesintileri ve Piyasa Dengesi

OPEC+ grubunun, önde gelen petrol üreticileri olarak Ocak ayının başından itibaren uygulamaya koyduğu yeni petrol arz kesintileri, piyasanın dengelenmesine katkı sağlayacak. Dyukov, bu kesintilerin mevcut fazlalığı telafi edebileceğini vurguladı.

OPEC+ Üretim Kararları ve Gelecek Planlaması

Geçen Kasım ayında, OPEC+, Suudi Arabistan'ın gönüllü olarak günde 1 milyon varil kesinti yapmasıyla, bu yılın ilk çeyreği için toplamda günlük yaklaşık 2,2 milyon varil gönüllü üretim kesintisi yapmayı kabul etti. Grup, önümüzdeki perşembe günü kritik bir bakanlar paneli toplantısı düzenleyecek. Toplantıda, Nisan ve sonrası için petrol üretim seviyelerine ilişkin kararların alınması bekleniyor.

Uluslararası Enerji Ajansı'nın Bakış Açısı

Paris merkezli Uluslararası Enerji Ajansı, Orta Doğu'daki çatışmaların arz konusundaki endişeleri artırmasıyla, akışlarda ciddi kesintiler olmadığı takdirde, piyasanın 2024'te yeterli arzla karşılaşabileceğini ve OPEC ile müttefiklerinin planlandığı gibi ikinci çeyrekte üretim kesintilerini gevşetmeleri halinde fazlalık oluşabileceğini belirtti.