Yeni yayımlanan Çin gümrük verilerine göre, 2023 yılında Rusya, Çin'e ham petrol ihracatında rekor seviyelere ulaştı. Bu gelişme, Rusya'nın, Suudi Arabistan'ı geride bırakarak Çin'in en büyük ham petrol tedarikçisi haline geldiğini gösteriyor. Rusya, geçtiğimiz yıl Çin'e 107,02 milyon metrik ton ham petrol sevk etti. Bu miktar, günde ortalama 2,14 milyon varile denk geliyor.

Suudi Arabistan Pazar Payını Rusya'ya Kaptırıyor

Diğer taraftan, Çin'in daha önceki en büyük tedarikçisi olan Suudi Arabistan'dan yapılan ithalat, yüzde 1,8 oranında düşüşle 85,96 milyon tona geriledi. Rusya'nın daha düşük fiyatlarla sunduğu ham petrol, Suudi Arabistan'ın pazar payını ele geçirdi. Rus ham petrolü, Batı'nın tavan fiyat uygulamalarına karşı indirimlerle piyasada yer alıyor.

Global Piyasalarda Rus Petrolüne Artan Talep

Kremlin'in Ukrayna işgali sonrası Batı tarafından uygulanan yaptırımlar, birçok uluslararası alıcıyı Rus ham petrolünden uzaklaştırdı. Ancak, özellikle Çin ve Hindistan gibi ülkelerdeki rafineriler, indirimli Rus petrolüne olan taleplerini artırdı. 2023'te, Rus ESPO ham petrolünün fiyatı, alternatif nakliye ve sigorta seçenekleri sayesinde Grup Yedi'nin uyguladığı tavan fiyatları aşarak artış gösterdi.

Suudi Arabistan'ın Fiyat Artışları ve Alternatif Tedarik Arayışları

Suudi Arabistan'ın 2022 Temmuz ayından itibaren Arab Light ham petrolünün fiyatlarını artırması, bazı rafinerileri daha ekonomik seçeneklere yönlendirdi. Bu arayışlar, Rus ham petrolüne yönelik talebi daha da artırdı.

Çinli Rafinerilerin Yöntemleri ve Alternatif Yollar

Çinli rafineriler, Rus ham petrolünün sigorta ve nakliye işlemleri için aracılara başvuruyor. Bu yaklaşım, Batı yaptırımlarını ihlal etme riskini minimize ediyor. Ayrıca, alıcılar Malezya açıklarındaki suları İran ve Venezuela'dan gelen yaptırımlı petrol için bir aktarma noktası olarak kullanıyor. Malezya menşeli petrol ithalatı geçen yıl yüzde 53,7 artış gösterdi.

Çin'in Toplam Ham Petrol İthalatındaki Artış

Çin'in 2023 yılında toplam ham petrol ithalatı, günde 11,28 milyon varil eşdeğerinde 563,99 milyon metrik tonla rekor seviyelere ulaştı. Bu artış, küresel petrol piyasalarındaki dinamiklerin yeni bir döneme girdiğini gösteriyor ve enerji ithalatında Çin'in stratejik pozisyonunu güçlendiriyor.