Türkiye'deki hayat pahalılığı, Türk vatandaşları kadar yabancı çalışanları da etkiliyor. İstanbul, yabancı çalışanlar için hayat pahalılığının en çok arttığı 5 şehir arasına girdi. Sürekli yüksek seyreden enflasyon nedeniyle İstanbul, artık yabancılar için de pahalı hale geldi. Mercer'in 226 şehri kapsayan araştırmasına göre İstanbul, bu yıl hayat pahalılığının en çok arttığı üçüncü şehir oldu.

İstanbul'da Yaşam Maliyeti Artıyor

Danışmanlık şirketi Mercer’in 2024 yılı araştırmasına göre, İstanbul yabancı çalışanlar için en pahalı şehirler listesinde 55 sıra birden yükselerek 130. sıraya çıktı. Başkent Ankara ise 13 sıra yükselerek 208. sırada yer aldı. İstanbul, hayat pahalılığının en çok arttığı şehirler arasında Gana’nın başkenti Akra ve Etiyopya’nın başkenti Addis Ababa’nın ardından üçüncü sırada bulunuyor.

Kira Artışlarında İstanbul Zirvede

Raporda, İstanbul’un yabancı çalışanlar için bu yıl hayat pahalılığının en çok arttığı 5 şehirden biri olduğu belirtildi. İstanbul’da kiralar yüzde 301 artarken, Ankara’da ise kiralar yüzde 141 oranında arttı. Bu artış oranları, diğer şehirlerle karşılaştırıldığında oldukça yüksek. Örneğin, Dubai’de kiralar yüzde 21 artarken, İsrail’in Tel Aviv şehrinde kiralar yüzde 22 oranında geriledi.

Ürün Fiyatlarındaki Artışlar

Belirli ürün gruplarındaki fiyat artışları şehirler arasında farklılık gösteriyor. İstanbul ve Ankara, kiralara gelen zam oranında açık ara zirvede yer alıyor. Örneğin, 12’li kutu yumurtanın fiyatı Buenos Aires’te yüzde 403 oranında artarken, İstanbul’da bu artış yüzde 48 oldu. 1 litre zeytinyağının fiyatı dünya genelinde yüzde 58.6 artarken İstanbul’da yüzde 144.5 oranında arttı. Yabancı çalışanlar için en pahalı şehir ise Hong Kong oldu, Singapur ikinci sırada yer aldı.

İstanbul’un Küresel Rekabeti

İstanbul, kahveden pantolona kadar birçok üründeki fiyat artışında dünya ikincisi oldu. Bir fincan kahve, İstanbul’da bir yılda yüzde 134.8 oranında pahalandı. Saç kesimi fiyatları dünya çapında yüzde 12.6, İstanbul’da ise yüzde 98.3 arttı. 1 litre benzin dünya genelinde yüzde 20.3 oranında artarken, İstanbul’da yüzde 109.3 oranında arttı. Kot pantolon fiyatlarında da İstanbul, dünya ikincisi konumunda. Kot pantolonun fiyatı dünya genelinde yüzde 20.2, Buenos Aires’te ise yüzde 385 oranında artarken, İstanbul’da yüzde 40 oranında arttı.

Editör: Halit Alptekin