Bayram tatili sonrası Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni yoğun bir gündem bekliyor. Gündemin en önemli başlıkları arasında ev kadınlarına emeklilik imkanı ve Bağ-Kur’lu küçük esnafların prim günlerinin eşitlenmesi yer alıyor.

Ev Kadınlarına Emeklilik İmkanı

Yeni düzenlemeyle, ev kadınlarının sosyal güvenceye kavuşması ve emekliliklerinin desteklenmesi hedefleniyor. Kadınlar emeklilik için başvurduğunda sigorta primlerinin 3'te birini devlet ödeyecek. Mevcut asgari ücret üzerinden hesaplandığında en düşük isteğe bağlı sigorta primi 6 bin 400 lira 80 kuruş iken, bu düzenleme ile devlet 2 bin 133 lira 60 kuruş destek verecek. Böylece ev kadınları ayda 4 bin 267 lira 20 kuruş ödeyerek emekli olabilecek.

Emeklilik Yaşı ve Çocuk Sayısı

Ayrıca, emeklilik yaşının kadınlarda çocuk sayısına göre esnetilmesi konusu da gündemde. Bazı mesleklerde uygulanan yıpranma payı modelinin, çalışan kadınlar için de çocuk sayısına göre uygulanması durumu değerlendiriliyor.

Bağ-Kur’lu Esnaflar İçin Prim Günlerinin Eşitlenmesi

Bağ-Kur’lu küçük esnafların uzun süredir beklediği prim günlerinin eşitlenmesi konusu da önemli bir gündem maddesi. Bu düzenleme ile yaklaşık 1 milyon küçük esnafın emeklilik için gereken 9 bin prim günü, SSK’lı çalışanlarla aynı olacak şekilde 7 bin 200 güne indirilecek. Böylece, Bağ-Kur’lu esnaflar 5 yıl erken emekli olma imkanına kavuşacak. Bu düzenlemeden 10 ve daha az çalışanı olan küçük esnaflar yararlanabilecek.

EYT ve Prim Günleri Düzenlemesi

Eğer düzenleme tüm süreleri kapsarsa 8 Eylül 1999'dan önce sigortalı olan EYT'li erkek esnaf ile bu tarihten sonra sigortalı olan hem erkek hem kadın esnafın prim gün şartı 9000'den 7200'e inecek. Bu tarih sonrası sigortalı olanların ise sigortalılık başlangıç tarihine göre belirlenen yaşı tamamlaması gerekecek.

Editör: Merve Öney