Gelişmiş ekonomilerin merkez bankaları, önümüzdeki yıllarda altının küresel rezervlerdeki payının artacağını öngörüyor.

Dünya Altın Konseyi'nin anketine göre, katılımcıların yüzde 69'u altının beş yıl içinde daha yüksek bir paya sahip olacağını düşünüyor. Bu oran geçen yıl yüzde 62, 2022'de ise yüzde 46 olarak kaydedilmişti.

Altın Varlıklarında İyimserlik

CNBC-e'nin haberine göre, merkez bankaları önümüzdeki on iki ay içinde altın varlıklarını artırma konusunda iyimser. Geçen yıl yüzde 71 olan bu oran, bu yıl yüzde 81'e yükseldi. Konsey, son iki yıldır küresel merkez bankalarının altına olan talebindeki artışın bu anket sonuçlarıyla desteklendiğini belirtti.

Yüksek Altın Talebi

2023 yılında merkez bankaları toplam 1.037 ton altını rezervlerine ekledi. 2022 yılındaki 1.082 tonluk alım hamlesine yakın seyreden altına yönelik talep, anket sonuçlarına da yansıyor. Merkez bankaları, faiz oranları, enflasyon endişeleri ve jeopolitik istikrarsızlık gibi faktörlerin rezerv yönetim kararlarını etkilediğini vurguluyor.

Doların Payı Azalıyor

Dünya Altın Konseyi'nin Merkez Bankaları Küresel Başkanı Shaokai Fan, "Daha gelişmiş ülkeler, altının küresel rezervlerde daha fazla yer tutacağını ve doların bu rezervlerdeki payının azalacağını düşünüyor" dedi. IMF'nin araştırmasına göre, doların küresel döviz rezervleri içindeki payı 2000'de yüzde 70 iken, 2023'te yüzde 55'e düştü.

Editör: Merve Öney