Fed Guvernörü Adriana Kugler ve St. Louis Fed Başkanı Alberto Musalem, faiz indirimi konusunda sabırlı olunması gerektiğini vurguladı. Kugler, faiz indirimi için yıl sonuna yönelik yönlendirmelerde bulunurken, Musalem ise indirimin birkaç çeyrek alabileceğine işaret etti.

Fed Toplantısı Sonrası Yönlendirmeler

Salı günü farklı etkinliklerde konuşan Fed yetkilileri, faiz oranlarını düşürmeden önce enflasyonun düştüğüne dair daha fazla kanıta ihtiyaç olduğunu belirttiler. Fed Guvernörü Adriana Kugler, ekonomik koşulların öngörüldüğü gibi gelişmesi halinde, faiz oranlarının bu yılın ilerleyen zamanlarında düşürülmesinin uygun olacağını ifade etti. Kugler, "Ekonomik veriler olumlu seyirde devam ederse, yıl sonuna doğru faiz indirimi uygun olabilir" dedi.

Musalem: İndirimin Çeyrekler Alabileceği Uyarısı

St. Louis Fed Başkanı Alberto Musalem, görevi devralmasının ardından para politikasına yönelik yaptığı ilk konuşmasında, verilerin bir faiz indirimini desteklemesinin birkaç çeyrek sürebileceğini belirtti. Musalem, "Faiz oranları için hedef aralığında bir indirimin uygun olduğundan emin olmadan önce olumlu bir enflasyon, ılımlı talep ve genişleyen arz dönemini gözlemlemem gerekecek. Bu koşulların oluşması aylar, daha büyük olasılıkla da çeyrekler alabilir" diye konuştu.

Belirsizlik Devam Ediyor

New York'tan John Williams ve Richmond'dan Thomas Barkin, faiz indiriminin zamanlaması için belirli bir zaman çerçevesi sunmaktan kaçındı. Ancak, tüm yetkililer ekonomik verilerin ileriye dönük politika yolundaki önemli rolünü vurguladı. Enflasyon, 2023'ün ikinci yarısında fiyat baskılarındaki hızlı soğumanın ardından bu yılın ilk çeyreğinde yeniden yükselişe geçmişti. Son veriler daha pozitif olsa da, yetkililer temkinli olmaya devam ediyor.

Collins: "Aşırı Tepki Vermemek Önemli"

Boston Fed Başkanı Susan Collins, Salı günü yaptığı açıklamada, "bir iki aylık umut verici haberlere aşırı tepki vermemenin" önemli olduğunu belirtti. Yahoo Finance'e verdiği bir mülakatta, Fed'in bu yıl bir ya da iki faiz indirimine gidip gitmeyeceği sorusuna Collins, "Her iki senaryoda da tutarlı taraflar var. Ancak ileriye baktığımda, bu yıl ne kadar gevşemenin uygun olabileceğine dair beklentim verilere baktıkça azaldı" dedi.

Editör: Halit Alptekin