Bank of America (BofA) tarafından yapılan haftalık ankete göre, küresel yatırımcılar piyasalara yönelik iyimserliklerini sürdürüyor. Anket, 7-13 Haziran tarihleri arasında 206 katılımcı ile gerçekleştirildi ve yatırımcıların para piyasası fonlarından sermayelerini çekerek küresel hisse senetlerine yönlendirdiklerini ortaya koydu.

ABD Hisse Senetleri Öne Çıkıyor

CNBC'nin aktardığına göre, para piyasası fonlarından çekilen sermayenin yeniden tahsisi konusunda en fazla fayda sağlayacak varlık, katılımcılara göre ABD hisse senetleri. Katılımcıların yüzde 32'si, Amerikan hisselerine yönelik bir para akışının S&P500'deki yükselişi destekleyeceğini öngörürken, yüzde 19'u ise küresel hisse senetlerinin de bu sermaye tahsisinden pay alabileceğini belirtti.

Devlet Tahvilleri Gündemde

Faiz indirimleri ışığında devlet tahvilleri de gündemde kalmayı sürdürüyor. Bankanın anketine katılanların yüzde 25'i, para piyasası fonlarından devlet tahvillerine bir yatırım akışı olabileceğini söyledi.

Yatırımcılar En İyimser Dönemlerinde

Anket, piyasalara ilişkin genel bir iyimserlik havasını da yansıtarak, katılımcıların Kasım 2021'den beri en iyimser dönemlerinden birini geçirdiklerini gösterdi. Bu sonuçlar, uzun süredir yükseliş eğiliminde olan S&P500'ün genel ruh halini de yansıtır nitelikte.

S&P500 Rekor Kırıyor

Son 1 yılda yüzde 24'ten fazla değer kazanan S&P500 endeksi, 5.473 puanda rekor seviyelerden işlem görüyor.

Editör: Merve Öney