Nisan ayına dair enflasyon verilerinin açıklanmasının ardından, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) da bir değerlendirme raporu yayınladı. Nisan ayı fiyat gelişmeleri raporunda, Ramazan Bayramı harcamalarının etkisi dikkat çekti.

Nisan Enflasyon Verileri ve Belirleyici Faktörler

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Nisan ayında enflasyonun yıllık bazda %69,80, aylık bazda ise %3,18 oranında arttığını açıkladı. TCMB'nin raporunda, yılın ikinci çeyreğine girişte %70’e yaklaşan enflasyonu etkileyen unsurlar ele alındı.

Rusya'da Deutsche Bank ve Commerzbank'ın varlıkları donduruldu Rusya'da Deutsche Bank ve Commerzbank'ın varlıkları donduruldu

Çekirdek Enflasyon ve Ulaştırma Hizmetleri

Raporda, çekirdek enflasyondaki aylık artışın zayıflamasına rağmen, TCMB’nin tahminlerinin üzerinde kaldığı vurgulandı. Nisan ayında hizmet grubunda yaşanan fiyat artışları öne çıktı. Özellikle ulaştırma hizmetlerinde, bayram etkisi nedeniyle güçlü bir artış kaydedildiği belirtildi.

Üretici Enflasyonu ve Ana Sanayi Grupları

Yıllık üretici enflasyonunda da yükselişlerin devam ettiğine dikkat çekilen raporda, “Ana sanayi gruplarına göre incelendiğinde, fiyat artışlarının genele yayıldığı ve sermaye malları dışında kalan gruplarda daha belirgin olduğu gözlenmiştir” denildi.

Editör: Halit Alptekin