Türkiye İş Bankası, ekonomik altyapısını güçlendirmek ve operasyonel etkinliğini artırmak amacıyla iştiraklerini tek bir holding altında birleştirme kararı aldı. Banka, Kamuyu Aydınlatma Platformu'na (KAP) gönderdiği resmi bildirimle, toplam sermayesi 140 milyar Türk Lirası olan yeni bir holding kuruluşu için düğmeye bastığını duyurdu.

Goldman Sachs, Fed faiz indirimi beklentisini erteledi! Goldman Sachs, Fed faiz indirimi beklentisini erteledi!

Yapılan Resmi Duyuru ve Planların Ayrıntıları

Geçtiğimiz ağustos ayında gündeme gelen ve stratejik bir adım olarak nitelendirilen bu plan, bankanın iştiraklerini daha organize bir yapı içerisinde toplamayı hedefliyor. Gece saatlerinde KAP'a yapılan açıklamaya göre, bankanın bağlı ortaklıkları, yeni kurulacak olan şirkete 'kısmi bölünme' yöntemiyle aktarılacak. Bu süreçte, İş Bankası'nın yüzde yüz bağlı ortaklığı altında faaliyet gösterecek olan şirket, devralınacak paylar ve nakdi sermaye ile toplamda 140 milyar Türk Lirası sermayeye sahip olacak.

KAP'a İletilen Mesaj ve Atatürk'ün Vizyonu

Banka tarafından KAP'a iletilen mesajda, kurucu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün 'iktisadi bağımsızlık' vizyonu hatırlatılarak, Türkiye'nin ilk milli bankası olarak bu idealler doğrultusunda kurulduğu ve bankanın, sanayi ve üretim alanlarında kritik öneme sahip şirketlerle ülkenin ekonomik kalkınmasına katkıda bulunduğu vurgulandı. Bildiride ayrıca, İş Bankası'nın Cumhuriyetin ilk yüz yılı boyunca yerine getirdiği görevlere ve ikinci yüzyılda da ülke ekonomisine katkılarını sürdürme taahhüdüne yer verildi.

Editör: Halit Alptekin