Vergi rekortmenleri ne zaman açıklanacak? Resmi Gazete'de! Vergi rekortmenleri ne zaman açıklanacak? Resmi Gazete'de!

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), "Aylık Fiyat Gelişmeleri" raporunu yayımlayarak Mart ayı enflasyon gelişmelerine ışık tuttu. Raporda, hizmet, gıda ve temel malların fiyat artışlarının aylık bazda dikkat çektiği belirtildi. Tüketici fiyatlarının Mart ayında yüzde 3,16 arttığı, yıllık enflasyonun 1,43 puan yükselerek yüzde 68,50 olarak gerçekleştiği kaydedildi.

Enflasyonun Detaylı Analizi

TCMB'nin raporunda, yıllık enflasyonun gıda alt grubunda gerilerken, temel mal ve hizmetlerde daha belirgin artış gösterdiği vurgulandı. Ayrıca, hizmet grubunda ücret etkisinin ve geriye doğru endeksleme davranışının etkili olduğu, gıda fiyatlarındaki artışın özellikle kırmızı et tarafından sürüklendiği belirtildi. Temel mal grubu fiyatlarının Mart ayında güçlendiği, dayanıklı mal grubunun alt gruplar arasında öne çıktığı aktarıldı. Enerji fiyatlarının ise aylık enflasyonunun daha ılımlı bir seyir izlediği ifade edildi.

Üretici Enflasyonu ve Diğer Göstergeler

Raporda ayrıca, Mart ayında üretici fiyatlarının yüzde 3,29 oranında arttığı, yıllık üretici enflasyonunun düşük bazın etkisiyle artış kaydettiği bildirildi. Ana sanayi gruplarına göre enerji fiyatlarının ılımlı seyrettiği, enerji dışı gruplarda ise nispeten yüksek artışların sürdüğü gözlemlendi. Tüketici enflasyonuna doğal gazın etkisinin sınırlı kaldığı, yıllık tüketici enflasyonuna katkıların temel mallar, hizmet, enerji ve gıda gruplarından geldiği kaydedildi. B ve C endekslerinin aylık artış oranları ve yıllık enflasyonları da raporda ele alındı.

Editör: Halit Alptekin