Türkiye, 2024 Ocak-Mayıs döneminde Çekya'ya 683,7 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirerek tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine göre, bu dönemde ihracatta yüzde 1,7'lik bir artış kaydedildi.

Çekya'ya İhracatın Detayları

Avrupa kıtasında ihracat faaliyetlerini etkin bir şekilde sürdüren Türkiye, özellikle Orta Avrupa'nın önde gelen ülkelerinden Çekya'ya yönelik dış satımını artırmaya devam ediyor. Çekya'ya en fazla ihracat, 185,3 milyon dolarla otomotiv sektörü tarafından gerçekleştirildi. Otomotiv endüstrisini, 92,7 milyon dolarla demir ve demir dışı metaller, 77,2 milyon dolarla kimyevi ürünler ve mamulleri, 63,8 milyon dolarla elektrik ve elektronik, 47,1 milyon dolarla hazır giyim ve konfeksiyon izledi.

Sektörel Performans

Ocak-Mayıs döneminde Çekya'ya yapılan ihracat değer bazında en fazla otomotiv endüstrisi tarafından gerçekleştirildi ve bu sektör, ihracatını 27,7 milyon dolar artırdı. Otomotiv endüstrisini, 13,8 milyon dolarla elektrik ve elektronik, 9 milyon dolarla hububat, bakliyat, yağlı tohumlar ve mamulleri, 4,4 milyon dolarla kimyevi maddeler ve mamulleri, 2,3 milyon dolarla makine ve aksamları takip etti.

İller Bazında İhracat

Çekya'ya en fazla ihracat yapılan il, 328,8 milyon dolarla İstanbul oldu. İstanbul'u, 56,5 milyon dolarla İzmir, 52,1 milyon dolarla Bursa, 47,6 milyon dolarla Sakarya ve 47 milyon dolarla Kocaeli izledi.

Editör: Halit Alptekin