19 Mayıs'ın 105. yıl dönümü coşku ile kutlanıyor! 19 Mayıs'ın 105. yıl dönümü coşku ile kutlanıyor!

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'da düzenlenen İslam Kalkınma Bankası (İKB) Grubu'nun yıldönümü toplantılarında Türkiye için büyük bir finansman paketini duyurdu. 2024-2026 yıllarını kapsayan bu yeni stratejiyle, Türkiye'deki çeşitli kalkınma projelerine 6,3 milyar dolar aktarılacak. Bakan Şimşek'in aktardığına göre, bu finansman Türkiye'nin Orta Vadeli Programı ve 12. Kalkınma Planı'ndaki önceliklerle tam bir uyum içinde.

Hangi Sektörlere Yatırım Yapılacak?

Finansman; eğitim, sağlık, ulaştırma, finans, tarım, sanayi, enerji ve altyapı sektörlerinde kullanılacak. Bu fonların dağıtımı, İKB'nin yanı sıra Uluslararası Ticaret Finansmanı İslami Kurumu (ITFC), Özel Sektörün Geliştirilmesi İslami Kurumu (ICD) ve İslam Ülkeleri Arası İhracat ve Yatırım Sigortası Kurumu (ICIEC) tarafından gerçekleştirilecek.
Islam Kalkınma Bankası

Türkiye'nin İKB ile Devam Eden İşbirliği

Bakan Şimşek'in belirttiği üzere, İKB Grubu'nun Türkiye'ye sağladığı finansman miktarı şu ana kadar 12,9 milyar doları bulmuş durumda. Türkiye, bankadan uygun koşullu kredi sağlayan ülkeler arasında dördüncü sırada yer alıyor. Ayrıca, 2021-2023 dönemi için onaylanan finansman miktarı yaklaşık 800 milyon dolar olarak kaydedilmişti.

Küresel Düzeyde Ekonomik İşbirlikleri

Dünya Bankası'nın da Türkiye'ye olan desteğini artırarak, mevcut 17 milyar dolarlık programa ek olarak 18 milyar dolar daha eklediği ve bu sayede toplam finansmanın 35 milyar dolara yükseldiği açıklandı.

Editör: Halit Alptekin