Rusya Güvenlik Konseyi Başkan Yardımcısı Dmitry Medvedev, Amerika Birleşik Devletleri'nin Batı'daki Rus döviz rezervlerine yönelik el koyma eylemlerine Rusya'nın Amerika'daki Rus yatırımcıların ve vatandaşların mal varlıklarına el koyarak yanıt verebileceğini belirtti. Medvedev, Cumartesi günü yaptığı açıklamada, ABD Temsilciler Meclisi'nin, Rus varlıklarını Ukrayna'ya devretmeyi sağlayacak yasa tasarısını kabul ettiğini ve Kremlin'in bu hamleyi yasadışı olarak nitelendirerek misilleme yapma tehdidinde bulunduğunu ifade etti.

Bakü-Tiflis-Kars demiryolu yeniden devrede! Bakü-Tiflis-Kars demiryolu yeniden devrede!

G7 Ülkelerinin Dondurulmuş Rus Varlıkları İncelemesi

G7 ülkeleri, Rusya'nın Ukrayna'daki askeri harekatına yanıt olarak Rusya'nın merkez bankası ve maliye bakanlığı ile olan işlemleri yasakladı ve Batı bankalarında bulunan yaklaşık 300 milyar dolar değerindeki Rus varlıklarını dondurdu. Bu bağlamda, G7'nin dondurulmuş Rus varlıklarını nasıl yöneteceğine dair stratejileri de mercek altına alındı.

Medvedev'in Stratejik Açıklamaları

Rusya Güvenlik Konseyi Başkan Yardımcısı Medvedev, Rusya'nın ABD'nin rezervlerine benzer şekilde doğrudan müdahalede bulunamayacağını belirtti. Bunun nedeni olarak, Rusya'nın ABD'de yeterli miktarda devlet mülkiyetine sahip olmamasını gösterdi. Medvedev, Rusya'nın muhtemel yanıtının asimetrik olacağını ve bunun acısız olmayacağını ifade etti. Özel mülkiyet haklarına mahkeme kararıyla el konulabileceğini belirterek, Rusya'nın bu adımları, beklenmedik bir şekilde hibrit savaş ilan eden devletlere karşı atmak zorunda kaldığını vurguladı.

Rusya Merkez Bankası Başkanı Elvira Nabiullina, Rus varlıklarına el konulması durumunda, Rusya'nın uluslararası arenada meşru çıkarlarını savunacağını açıkladı ancak detaylı strateji ve taktikleri açıklamaktan kaçındı.

Editör: Halit Alptekin