Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Türkiye'ye dış kaynak gelmediği iddialarına, Şişecam'ın gerçekleştirdiği Cumhuriyet tarihinin en büyük tahvil ihracı üzerinden yanıt verdi. Bakan Şimşek, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla, bu iddialara "yerinde bir yanıt" olarak nitelendirdiği bu gelişmeyi duyurdu.

Türkiye'nin Dış Finansman Başarısı

Şimşek, artan güvenirlik ve öngörülebilirlik sayesinde Türkiye'nin uluslararası piyasalardan daha uzun vadeli ve uygun maliyetli dış finansman sağladığını belirtti. Bakan, 2023 yılının ilk beş ayında 2,9 milyar dolarlık net portföy çıkışı yaşandığını, ancak Haziran 2023-Şubat 2024 döneminde 16,8 milyar dolarlık net portföy girişi olduğunu açıkladı.

Dış Borç Çevirme Oranlarında Artış

Şimşek ayrıca, dış borç çevirme oranının bankalarda yüzde 96'dan yüzde 149'a, reel sektörde ise yüzde 73'ten yüzde 118'e yükseldiğini ifade etti. Bu oranlar, Türkiye'nin dış borçlarını ne kadar sağlıklı bir şekilde yönetebildiğinin bir göstergesi olarak değerlendiriliyor.

TCMB faizi sabit tutunca, Dolar/TL yükselişe geçti! TCMB faizi sabit tutunca, Dolar/TL yükselişe geçti!

Eurobond İhraçları

Yılın ilk dört ayında bankalar tarafından 10,7 milyar dolar, özel sektör tarafından ise 1,6 milyar dolar değerinde eurobond ihraç edildiği bilgisini veren Şimşek, bu süreçte bankaların 3,7 milyar dolarlık sermaye benzeri kaynak sağladığını da ekledi.

Bu gelişmeler, Türkiye'nin uluslararası piyasalarda güven tazelediğinin ve ekonomik istikrar yolunda emin adımlarla ilerlediğinin bir işareti olarak kabul ediliyor. Yatırımcılar ve piyasa gözlemcileri, Türkiye'nin finansal manevra kabiliyetinin artışını yakından izliyor.

Editör: Halit Alptekin