Bir bardak su 1 TL, damacana su 100 TL Bir bardak su 1 TL, damacana su 100 TL

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier ile gerçekleştirilen toplantıda, Türkiye ve Almanya arasındaki ticaret hacminin 60 milyar dolara çıkarılmasını hedeflediklerini açıkladı. Toplantı, iki ülke arasındaki ekonomik bağları daha da güçlendirme amacını taşıyor. Bolat, "İlgili iş dünyası bu hedefe kısa sürede ulaşacak kapasitede" şeklinde konuştu.

Alman-Türk Ticaret ve Sanayi Odası'nın 20. Yıl Dönümü

Alman-Türk Ticaret ve Sanayi Odası'nın (TD-IHK-TATSO) Berlin’deki 20. Yıl Dönümü Galası’nda bir konuşma yapan Bakan Bolat, odanın iki ülke arasındaki ekonomik işbirliğini artırmadaki rolünü övdü. Bolat, organizasyonun 20 yıl boyunca gösterdiği çabalara ve başarılara dikkat çekerek, kurucuları ve yöneticileri tebrik etti.

Küresel Zorluklar ve Türkiye'nin Ekonomik Performansı

Bakan Bolat, son dönemdeki global ekonomik zorluklara rağmen Türkiye ekonomisinin direnç gösterdiğini belirtti. Kovid-19, Ukrayna-Rusya Savaşı ve enerji krizleri gibi faktörlere rağmen, Türkiye'nin yatırım, üretim, istihdam ve ihracat alanlarında büyümeye devam ettiğini vurguladı. 2023 yılında Türkiye'nin Gayri Safi Yurt İçi Hasıla'sının (GSYH) %4,5 büyüdüğünü açıkladı.

Türkiye'nin İhracat ve Yatırım Başarıları

Son 20 yılda Türkiye'nin ihracatının 7 kat artarak 255,5 milyar dolara ulaştığını belirten Bolat, milli gelirin de 5 kat artışla 1 trilyon 118 milyar dolara çıktığını ifade etti. Ayrıca, Türkiye'nin hizmet sektörü ihracatının da aynı dönemde yedi kat artarak 100 milyar dolara yükseldiğini ekledi.

Gümrük Birliği ve AB İlişkilerinin Güncellenmesi

Bolat, Türkiye ile Avrupa Birliği (AB) arasındaki Gümrük Birliği'nin yenilenmesinin iki taraf için de büyük önem taşıdığını vurguladı. 28 yıldır yürürlükte olan Gümrük Birliği'nin modernleştirilmesi gerektiğini ve bu sürecin Almanya'nın desteğiyle hız kazanabileceğini belirtti.

Almanya'da Yaşayan Türk Vatandaşlarının Rolü

Türkiye kökenli vatandaşların Almanya'daki işletmeleri aracılığıyla sağladığı istihdam ve ekonomik katkının altını çizen Bolat, bu durumun iki ülke arasındaki sosyal ve kültürel ilişkileri güçlendirdiğini söyledi.

Editör: Halit Alptekin