Meteoroloji Genel Müdürlüğü, Türkiye genelinde önümüzdeki haftadan itibaren etkisini artıracak sağanak yağmur ve kuvvetli rüzgarlar konusunda vatandaşları uyardı. Özellikle 6 il için sarı kodlu uyarı yapıldığı belirtildi.

Hava Durumu Raporu

28 Nisan Pazar gününe ait hava durumu raporuna göre, Türkiye'nin birçok bölgesinde sağanak yağışlar bekleniyor. Kuvvetli rüzgarların ve toz taşınımının yaşanacağı bölgelerde vatandaşların dikkatli ve tedbirli olmaları gerekiyor. İşte detaylar:

  • Marmara'nın Doğusu, İç Anadolu, ve Batı Karadeniz: Bu bölgeler parçalı ve çok bulutlu, yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı geçecek.
  • Kırklareli, Tekirdağ, ve Çanakkale'nin Doğusu: Sağanak yağışların yerel olarak kuvvetli olması öngörülüyor.
  • Orta ve Doğu Akdeniz'in Toroslar Kesimi: Gök gürültülü sağanak yağışlar etkili olacak.

Özel Uyarılar

Sarı Kodlu Uyarı: Ankara, Bolu, Çankırı, Kastamonu, Kırıkkale ve Karabük için kuvvetli yağış uyarısı yapıldı. Yağışların yer yer kuvvetli olması bekleniyor.

Kuvvetli Rüzgar Uyarısı: Marmara'nın güneybatısı ve Kuzey Ege kıyılarında kuzey ve kuzeydoğu yönlerden esen rüzgarlar 40-60 km/saat hızında olacak.

Bakan Yumaklı: Destek ödemeleri hesaplara yatırıldı Bakan Yumaklı: Destek ödemeleri hesaplara yatırıldı

Toz Taşınımı Uyarısı: Doğu Akdeniz, Doğu Anadolu'nun batısı ve Güneydoğu Anadolu'da toz taşınımı yaşanacak. Görüş mesafesinin düşmesi, hava kalitesinde azalma ve ulaşımda aksamalar olabileceği için dikkatli olunması gerekmektedir.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, tüm vatandaşları bu doğa olaylarına karşı hazırlıklı olmaları konusunda uyarıyor ve olası olumsuz durumlar için gerekli tedbirlerin alınmasını öneriyor.

Editör: Halit Alptekin