İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), kentsel dönüşüm seferberliğinde yeni detaylar açıkladı. Riskli binaların yenilenmesi için hak sahiplerine yüzde 40 ile yüzde 65 oranında yapım maliyeti desteği sağlanacak. Ayrıca, E sınıfı yani çok riskli bina grubundaki yapılar için kira yardımları artırılacak.

Kentsel Dönüşüm İçin Şartlar Belli Oldu

İBB Deprem Risk Yönetimi ve Kentsel İyileştirme Başkanlığı, KİPTAŞ ile birlikte riskli yapıları yenilemek isteyen hak sahiplerine, gelir durumlarına göre yapım maliyeti desteği sunacak. Bu destek, 6306 Sayılı Kanun kapsamında riskli yapı olarak tespit edilen binalar için geçerli olacak. Hak sahiplerinin başka bir taşınmazı bulunmaması gerekiyor ve destekten sadece bir konut nitelikli bağımsız bölüm için yararlanılabilecek.

Dar Gelirlilere ve Emeklilere Yüksek Destek

Dar gelirli ve emekliler, en yüksek destek oranından faydalanacak. Hane içi toplam geliri 2 asgari ücretin altında olanlara yüzde 60, emekli olanlara ise yüzde 65 oranında destek verilecek. İlk etapta 'İstanbul Yenileniyor' programına başvuran ve uzlaşma sağlanan 25 bin hane için yaklaşık 5 milyar TL destek sağlanacak.

Yedi Aşamalı Destek Süreci

Mali destek süreci yedi aşamada gerçekleşecek:

  1. KİPTAŞ ile ön sözleşme yapılması
  2. Başvuruların Kentsel Dönüşüm Müdürlüğü’ne iletilmesi
  3. Hane içi gelir tespiti
  4. Mülkiyet tespitleri
  5. Hak sahiplerinin bilgilendirilmesi
  6. İnşaat ilerleme seviyelerinin bildirilmesi
  7. Onay sonrası ödeme emirlerinin düzenlenmesi

Geçici Kiralık Konutlar ve İlçe Belediyeleri ile İşbirliği

Bayrampaşa’da geçici kiralık konut hizmeti hayata geçirilecek. Yeni proje için KİPTAŞ’a ait stok daireler, geçici kiralık konut olarak ayrılacak. Ayrıca, ilçe belediyeleri ile yapılacak protokol sayesinde, depremde ağır hasar alması beklenen yapıların hızlı tespiti ve risk azaltma çalışmaları hızlandırılacak.

Editör: Merve Öney