8 Temmuz 2024 tarihinde BIST 100 endeksinde güçlü bir yükseliş yaşandı. HSBC analistleri, iletişim sektöründeki Türk Telekom (TTKOM) ve Turkcell (TCELL) için hedef fiyatlarını yukarı yönlü olarak güncelledi.

HSBC Raporu: Telekomünikasyon Şirketleri Sağlıklı Büyüyor

HSBC, paylaştığı raporda telekomünikasyon şirketlerinin hiperenflasyonist ters rüzgarlara rağmen sağlıklı reel büyüme kaydetmeyi başardıklarını belirtti. Enflasyondaki düşüş ve Türk lirasındaki istikrarın marjlar ve döviz hedge maliyetleri üzerindeki baskıyı hafifletebileceği ifade edildi.

Turkcell İçin Hedef Fiyat 135 TL

HSBC, Turkcell’i TTKOM’a tercih ettiğini belirterek, Turkcell için hedef fiyatını 100 TL’den 135 TL’ye, TTKOM için ise 33 TL’den 50 TL’ye revize etti. TCELL için “al”, TTKOM için “tut” tavsiyesi devam etti.

Turkcell'in Güçlü Yönleri

Raporda Turkcell’in güçlü fiyatlandırma gücü ve ekonomik koşullardaki iyileşme nedeniyle TTKOM’un önüne geçtiği kaydedildi. Şirketin mobil ve sabit hat hizmetlerindeki fiyat artırma kabiliyetinin devam edeceğini belirten analistler, şirketin güçlü kazanç ivmesi ve cazip değerlemesi ile öne çıktığını aktardı.

TTKOM'un Riskleri

TTKOM’un ise nispeten daha zayıf marj profili, temettü yokluğu ve sabit imtiyaz yenilemesi, fiber genişleme planları ve yaklaşan 5G ihalesi nedeniyle kaldıraç üzerindeki olası baskı ve daha yüksek döviz borcu nedeniyle riskli bir profil sunduğu paylaşıldı.

Cari Değerler ve Piyasa Performansı

8 Temmuz saat 13.40 itibarıyla BIST 100 endeksi yüzde 0,6 artışla 10 bin 918 puanda seyrederken TCELL yüzde 2 artışla 108,1 TL’den, TTKOM yüzde 0,5 düşüşle 51,3 TL’den işlem görüyor.

Editör: Merve Öney