İzmir'de yüksek kâr vaadiyle iş ve spor dünyasından 300 milyon lira dolandırdığı iddia edilen Denizbank Bornova Şube Müdürü Hatice Ö.'nün ifadesi ortaya çıktı. 48 yaşındaki şüpheli, "Faiz ve dolar kurundaki dalgalanmalardan dolayı işin içinden çıkamadım" dedi. Bu olay, daha önce İstanbul'da yaşanan ve Seçil Erzan tarafından gerçekleştirilen dolandırıcılık vakasına benzerliğiyle dikkat çekiyor.

Dolandırıcılık İddiaları ve İntihar Girişimi

Hatice Ö., Karşıyaka Spor Kulübü yöneticileri ve iş insanlarından topladığı paraları fon ve altına yatıracağını belirtti. Ancak bu paraları döviz bürosu sahibi Serkan Çelik’e gönderdiği ve yatırım yapmadığı ortaya çıktı. Dolandırıldıklarını anlayan mağdurlar durumu polise bildirdi. Hatice Ö., 27 Haziran'da gözaltı kararı çıkarıldığında çok sayıda ilaç içerek intihar girişiminde bulundu ve İzmir Şehir Hastanesi'nde tedavi altına alındı.

Polis ve Savcılık Çalışmaları

Polis, Hatice Ö.'nün evinde, Denizbank Bornova Şubesi'nde ve döviz bürosunda arama yaptı. Döviz bürosu sahibi Serkan Çelik tutuklanırken, banka personeli E.Y. ve döviz bürosu çalışanı A.A. gözaltına alındı. E.Y. ve A.A., yurt dışına çıkış yasağıyla serbest bırakıldı.

Hatice Ö.'nün İfadesi

Hastanede tedavi gören Hatice Ö., ifadesinde borçlarının olduğunu ve mağdurların paralarını bir önceki mağdurun taleplerini karşılamak için kullandığını belirtti. "Faiz ve dolar kurundaki dalgalanmalardan dolayı işin içinden çıkamadım. Çırpındıkça daha da bataklığa saplandım. Yaptığım tüm işlemler bankacılık faaliyetleri çerçevesinde usulüne uygun yapılmıştır. Suçsuzum" dedi.

Döviz Bürosu Sahibi Serkan Çelik'in İfadesi

Serkan Çelik, emniyetteki ifadesinde Hatice Ö.'nün kendisine para getirdiğini ve bu paraları altına ve dövize çevirdikten sonra geri verdiğini söyledi. Suçlamaları kabul etmeyen Çelik, nöbetçi sulh ceza hakimliği tarafından tutuklandı.

Editör: Halit Alptekin