Euro Bölgesi'nde yatırımcı güven endeksi Temmuz ayında beklenenden fazla düştü ve endekste art arda sekiz ay süren yükseliş sona erdi.

Yatırımcı Güven Endeksi Sert Düştü

Frankfurt merkezli piyasa araştırma kuruluşu Sentix, Temmuz ayına ilişkin Euro Bölgesi Genel Yatırımcı Güven Endeksi verilerini açıkladı. Haziran ayında 0,3 olan endeks, Temmuz ayında 7,6 puanlık düşüşle eksi 7,3 puana geriledi. Bu düşüş, Ekim 2023'ten bu yana devam eden toparlanmanın sona erdiğini gösteriyor. Beklentiler endeksin sabit kalması yönündeydi.

Beklentiler Endeksi Kötüleşti

Yatırımcıların gelecek altı aya ilişkin beklentilerini ölçen Beklentiler Endeksi, 10 puandan 1,5 puana inerek tahmincileri endişelendiren bir düşüş gösterdi. Mevcut Durum Endeksi ise eksi 9 puandan eksi 15,8 puana geriledi.

Sentix, Avrupa ekonomisinin son dönemdeki toparlanmasının aniden sona erdiğini belirtti. Beklentilerdeki 8,5 puanlık düşüş, zor olan ekonomik durumun önümüzdeki altı ay içinde daha da kötüleşeceği öngörüsüyle tahmincileri endişelendiriyor.

Siyasi Belirsizlik Endişeleri Artırıyor

Yatırımcıların Fransa ve Almanya'daki seçimler ile ABD başkanlık seçimlerine ilişkin belirsizlikten endişe duydukları açıklandı. Özellikle ABD ekonomisindeki yavaşlama ve bu durumun diğer ekonomilere yayılması, belirsizliği artırıyor.

Almanya'da Beklentiler Negatif Bölgede

Almanya'da Genel Yatırımcı Güven Endeksi, üç aylık yükselişin ardından Temmuz ayında 6,5 puanlık düşüşle eksi 19 puana indi. Mevcut Durum Endeksi ise eksi 26,3 puandan eksi 32,3 puana geriledi.

Sentix Genel Müdürü Patrick Hussy, Almanya'da düzenlenen 2024 Avrupa Futbol Şampiyonası'nın ardından oluşan olumlu havaya rağmen, Alman ekonomisinin bir sonraki gerilemeyi yaşadığını belirtti. Hussy, Temmuz ayında Beklentiler Endeksi'nin yeniden negatif bölgeye düştüğünü ve Avrupa Futbol Şampiyonası'ndan beklenen rüzgarın ortada olmadığını ifade etti.

Almanya'nın Ekonomik Durumu

Alman ekonomisi, iki yıllık durgunluk döneminin ardından yılın ilk çeyreğinde yüzde 0,2 büyüme kaydederek teknik resesyona girmekten kıl payı kurtuldu. Ancak, imalat sektöründeki kalıcı zayıflık nedeniyle ekonomi kırılganlığını koruyor. Alman hükümeti, 2024 için büyüme beklentisini yüzde 0,2'den yüzde 0,3'e revize etmişti.

Editör: Merve Öney