Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) faizi sabit tutma kararı, uluslararası finans kuruluşlarının dikkatini çekti.

Goldman Sachs, JPMorgan, Barclays ve Morgan Stanley gibi devler, Türkiye ekonomisi ve faiz tahminlerine yönelik beklentilerini raporlarla paylaştı.

Goldman Sachs: İlk İndirim Üçüncü Çeyrekte

Goldman Sachs analistleri, TCMB'nin faiz oranını yüzde 50’de sabit tuttuğunu belirtti. Raporda, yılın üçüncü çeyreğinde ekonomik aktivitedeki yavaşlama derinleşince enflasyon beklentilerinin hızlı bir şekilde düşeceği öngörüsü yapıldı. İlk faiz indiriminin de üçüncü çeyreğin sonunda gerçekleşmesi bekleniyor.

Barclays: Erken İndirim Mümkün

Barclays, TCMB'nin şahin tonlamayı sürdürdüğünü ve erken faiz indirimi olasılığına dikkat çekti. Faizlerin 2025’in Ocak ayına kadar sabit kalmasının beklendiği, ancak dezenflasyon sürecinin beklenenden güçlü olması durumunda 2024’ün son çeyreğinde de indirim görülebileceği belirtildi.

Morgan Stanley: İndirim 2025’te

Morgan Stanley, TCMB'nin şahin tondaki iletişimini ve uzun süreli sıkı para politikası duruşunu değerlendirerek, faizlerin 2025’in ilk çeyreğine kadar sabit kalmasını bekliyor. Bu döneme kadar herhangi bir faiz indirimi öngörmüyor.

JPMorgan: Kasım veya Aralıkta İndirim

JPMorgan, TCMB’nin şahin söylemini koruyarak, enflasyonda yukarı yönlü riskler olması durumunda sıkılaşmaya hazır olduğunu belirtti. Politika faizi beklentisini yüzde 45 olarak koruyan JPMorgan, kasım veya aralık ayında faiz indirimi bekliyor.

Editör: Merve Öney